Biden gjatë telefonatës me Stoltenberg: Dua të rindërtoj aleancën

Biden gjatë telefonatës me Stoltenberg: Dua të rindërtoj aleancën

14:21, 27/01/2021
A+ Aa A-

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg pati një bisedë telefonike me Presidentin e SHBA Joe Biden të Martën. Kreu i Aleancës përgëzoi Biden për inaugurimin e tij, të cilin ai e përshkroi si një demonstrim të fortë të fuqisë së demokracisë në Amerikë, të vlerave të përbashkëta dhe që shënon fillimin e një kapitulli të ri për Aleancën Transatlantike.

Sekretari i Përgjithshëm përshëndeti gatishmërinë e Biden për të rindërtuar aleancën, duke theksuar se NATO-ja është vendi ku evropianët dhe amerikanët takohen çdo ditë dhe se "së bashku ne mund të përmbushur sfidat që asnjë komb nuk mund të përballen vetëm." Ata ranë dakord të punojnë së bashku për t'u përgatitur për samitin e NATO-s në Bruksel më vonë këtë vit, ku udhëheqësit do të marrin vendime për të forcuar Aleancën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco