VIDEO/ Çfarë po ndodh në Spanjë, një ‘breshëri’ tërmetesh ka goditur vendin

VIDEO/ Çfarë po ndodh në Spanjë, një ‘breshëri’ tërmetesh ka goditur vendin

13:34, 27/01/2021
A+ Aa A-

 

Një seri tërmetesh kanë goditur rajonin iberik ditën e kaluAr,kjo duke frikësuar shumë banorët të cilët kanë vërshuar në rrugë nga frika.

Dy tërmetet e para janë ndjerë në orën 21.36 në Santa Fe dhe Caucina afër Granadës dhe ishin me një madhësi prej 4.3 dhe 4.1 gradë, njoftoi Instituti Kombëtar Gjeografik.

Deri në orën 22.18, u ndjenë tetë tërmete më të dobëta me një madhësi prej rreth 2.9, raporton spanjishtja El Pais.

Edhe pse tërmetet ishin më të dobëta, banorët u frikësuan dhe u larguan nga shtëpitë e tyre, megjithë shtetrrethimin.

Nga dhjetori, ajo pjesë e Spanjës është tronditur nga 170 tërmete dhe siç tha kryetari i bashkisë së Granadës, Luis Salvador, është më mirë të kesh disa tërmete me katër gradë, sesa një nga tetë.

"Na u tha që tërmete të tilla bëhen më të dobëta dhe parandalojnë ato më të mëdha," tha ai.

Ekspertët besojnë se aktivitetet e fundit sizmike janë shkaku i konvergjencës së pllakave Euroaziatike dhe Afrikane me katër deri në pesë milimetra.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco