Libri i ri 'bombë' për Trump: Si iu afrua KGB-ja 40 vjet më parë për ta bërë atë një 'instrument' të Moskës

Libri i ri 'bombë' për Trump: Si iu afrua KGB-ja 40 vjet më parë për ta bërë atë një 'instrument' të Moskës

11:30, 27/01/2021
A+ Aa A-

Zbulimet e reja tronditëse në lidhje me marrëdhëniet e Donald Trump me Rusinë dalin në dritë përmes një libri të ri, i cili tregon se si shërbimet sekrete ruse iu afruan Trumpit "të ri dhe të kotë" 40 vjet më parë, duke e shpëtuar atë nga shkatërrimi financiar me qëllim për ta kthyer atë në një Institucioni i Moskës.

Sipas autorit Craig Unger, i cili foli për temat e librit të tij me ish-agjentë sovjetikë, agjentë të CIA-s dhe FBI-së dhe zyrtarë në të dy Rusitë, si në SH.B.A., marrëdhënia e Trump me Rusinë filloi në 1976 kur ai vendosi të investojë në pasuri të paluajtshme në Manhattan. Nga ajo kohë dhe për 15 vitet e ardhshme, Trump i shpëtoi falimentimit shumë herë, pasi ai mori shuma të mëdha nga Moska që u legalizuan përmes kompanive të pasurive të patundshme që ai kishte në SHBA.

Kur Trump u bë president, ishte koha për të shlyer favorizimet për Vladimir Putin , pretendon libri. Autori pretendon se Trump u lidh me autoritetet ruse përmes Jeffrey Epstein , i cili furnizoi zyrtarët rusë dhe drejtuesit e Silicon Valley me vajza të mitura.

Libri i ri me titull "American Kompromat. "Si e krijoi KGB Trump dhe historitë e lidhura me seksin, lakminë, fuqinë dhe tradhëtinë", shkroi Craig Unger, një gazetar dhe autor i shumë librave më të shitur në Shtetet e Bashkuara.

“Është një histori e sekreteve të ndyra, të njerëzve më të fuqishëm në botë", thotë autori, duke shpjeguar se çfarë shkoi keq në hetimet e shumta të Kongresit për Trump.

Trump dhe rusët kishin Epstein-in të përbashkët . Ai kishte regjistruar akte seksuale me vajza të reja që mund t’i përdorte për shantazhe ose kompromise.

Marrëdhënia e Trump me Rusinë filloi në 1976 kur ai vendosi të rinovojë Hotel Commodore (Grand Hyatt Neë York). Nën drejtimin e "avokatit mafioz dhe princit të errët të epokës së McCarthy Roy Roy Cohn, Trump mësoi se si të gjente mënyra për të shmangur pagimin e taksave dhe për t'u kontaktuar me zyrtarët lokalë në Brooklyn".

Zhvillimi i këtij përbindëshi në Grand Hyatt Neë York ishte mundësia e parë për takimin e parë të Trump me rusët. Kjo ndodhi në dyqanin Joy-Lud Electronics në Fifth Avenue, ku Donald Trump kërkoi të blinte TV për hotelin që po ndërtonte. Bashkëpronari i dyqanit, Simon "Sam" Kislin, ishte një hebre ukrainas që emigroi në Manhattan nga Odesa në 1972. Kislin, i cili zotëronte dyqanin me një tjetër emigrant sovjetik në Shtetet e Bashkuara, Tamir Sapir, tregtonte elektronikë nga R duke u kthyer në Bashkimin Sovjetik. Sipas autorit të librit, këta ishin njerëz të rekrutuar nga KGB.

Kështu, Trump ishte nën mbikëqyrjen e vazhdueshme të KGB, interesi i të cilit për këtë "agjent të pasurive të patundshme i ri, i kotë, narcisist dhe ambicioz i pamëshirshëm" kishte filluar tashmë kur ai u martua me Ivana Zelnikova, kur ai kishte shitur apartamente në Neë York për anëtarët e mafia ruse, duke pastruar miliona dollarë përmes korporatave.

Kislin mohoi të kishte lidhje me mafien ruse vite më vonë, por dhuroi më shumë se 40,000 dollarë për fushatat elektorale të Rudy Giuliani në 1993 dhe 1997 në Neë York. Sipas autorit, marrëdhëniet e Trump me shërbimet ruse, filluan me pastrimin e parave përmes shitjes së shtëpive luksoze, vazhduan me mashtrime të aksioneve dhe krijimin e kanaleve sekrete të komunikimit me Moskën. Sidoqoftë, ndërlidhësi kryesor ishte Jeffrey Epstein, në shtëpinë e të cilit u mblodhën vajza të reja, shpesh të mitura dhe disa nga burrat më të fuqishëm të kohës.

Ishte një botë e së paimagjinueshmes - gra të bukura të reja, avionë privatë, shtëpi spektakolare - dhe seks me vajza të reja. Oligarkë miliarderë erdhën nga Rusia dhe Ukraina dhe Epstein dhe partneri i tij i atëhershëm Gislain ofruan modele të reja dhe spektakle bukurie. Christina Oxenmpergk , bija e Princesha Elizabeth e Jugosllavisë pohoi se është takuar me Epstein kur ai mirëpriti partinë e princit Andreë dhe Bill Clinton.

Kur FBI bastisi shtëpitë e Epstein, ai "gjeti pajisje regjistrimi video, disqe të forta me pedofili, përdhunime të vajzave të mitura, krime që mund të çojnë në shumë vite burg". Emri i Trump ishte në librin e zi të Epstein, i cili kishte më pak se 16 numra telefoni. "Jeffrey Epstein i dinte sekretet e Trump dhe ai i dinte të tijat. "Sekretet ishin monedha absolute në botën në rënie dhe jashtëzakonisht tregtare në të cilën ata jetuan", shkruan autori.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco