Deputetë harboheshin në klube nate duke shkelur masat e pandemisë, kryeministri i Japonisë kërkon ndjesë

Deputetë harboheshin në klube nate duke shkelur masat e pandemisë, kryeministri i Japonisë kërkon ndjesë

10:10, 27/01/2021
A+ Aa A-

TOKYO (Reuters) - Kryeministri japonez Yoshihide Suga kërkoi falje të mërkurën pasi ligjvënësit nga koalicioni i tij qeverisës vizituan klubet e natës pavarësisht thirrjes së qeverisë për njerëzit që të shmangin daljet e panevojshme për të frenuar përhapjen e COVID-19.

Lajmi është një tjetër dhimbje koke për Suga, vlerësimi i të cilit ka rënë për shkak të pakënaqësisë me trajtimin e tij të pandemisë, të cilën kritikët e kanë quajtur shumë të ngadaltë dhe jo konsistente.

"Më vjen shumë keq që kjo ndodhi kur ne u kërkojmë njerëzve të mos hanë jashtë pas orës 20 dhe të shmangin daljet jo thelbësore, jo urgjente," i tha Suga parlamentit.

Japonia këtë muaj lëshoi një gjendje të jashtëzakonshme në Tokio dhe zona të tjera për të zbutur një rritje të mprehtë të rasteve COVID-19. Masa përfshin një kërkesë për restorantet dhe baret të mbyllen deri në orën 8 të mbrëmjes megjithëse aktualisht nuk ka ndëshkime për mospërputhje.

"Sjellja ime ishte e pakujdesshme në një kohë kur ne u kërkojmë njerëzve të jenë të durueshëm," u tha gazetarëve Jun Matsumoto, një ligjvënës i vjetër nga Partia Liberale Demokratike në pushtet.

Matsumoto ishte duke folur pas një raporti të revistës Daily Shincho se ai kishte vizituar dy klube nate në lagjen Ginza të Tokios, pasi kishte ngrënë në një restorant italian të hënën e kaluar.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco