Vala e të nxehtit në Australi përfshin qytetet dhe ngre alarmin për zjarre

Vala e të nxehtit në Australi përfshin qytetet dhe ngre alarmin për zjarre

12:34, 25/01/2021
A+ Aa A-

Një valë e të nxehtit që ka përfshirë Australinë juglindore ka ngritur temperaturat në qytetet më të mëdha të vendit dhe ka përshkallëzuar kërcënimin e zjarreve.

Një flakë e madhe solli një paralajmërim emergjent në Adelaide në Australinë e Jugut të hënën, ndërsa shteti fqinj Victoria u përball me rrezikun më të keq të zjarrit në një vit.

Kryeqyteti i Victoria, Melbourne, arriti temperaturën 30 gradë C në orën 7.30 me orën lokale përpara një maksimumi 40gradë C që pritej.

Temperaturat në Sidnej gjithashtu parashikohej të kalonin 30C për të tretën ditë.

Zyrtarët shëndetësorë i kanë nxitur njerëzit të qëndrojnë brenda dhe të shmangin aktivitetin fizik dhe që ata që janë pranë zjarreve të shmangin thithjen e tymit.

Zjarri në kodrat e Adelaide u forcuan të hënën. Deri më tani ai ka djegur mbi 2,500 hektarë dhe besohet edhe disa shtëpi por nuk ka shkaktuar viktima, tha Shërbimi i Zjarrit.

Tymi ka rënë mbi Adelaide, duke errësuar horizontin e qytetit vende vende dhe duke bërë që disa banorë të mbajnë maska ??për fytyrën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco