Meksikë/ Presidenti Lopez Obrador infektohet me Covid 19, pushtetin në vend 'e merr' Sekretarja e Brendshme

Meksikë/ Presidenti Lopez Obrador infektohet me Covid 19, pushtetin në vend 'e merr' Sekretarja e Brendshme

11:25, 25/01/2021
A+ Aa A-

MEXICO CITY (AP) - Presidenti meksikan Andres Manuel Lopez Obrador tha se ai ka dalë pozitiv për COVID-19, një njoftim që vjen ndërsa vendi i tij regjistron nivelet më të larta të infeksioneve dhe vdekjeve deri më tani.

Lopez Obrador, i cili është kritikuar për trajtimin e tij të pandemisë së Meksikës, tha të Dielën në llogarinë e tij zyrtare në Twitter se simptomat e tij janë të lehta dhe ai është nën trajtim mjekësor.

"Më vjen keq t'ju informoj se jam infektuar me COVID-19", shkroi ai në Twitter. “Simptomat janë të lehta, por unë tashmë jam nën trajtim mjekësor. Si gjithmonë, jam optimist. Të gjithë do të ecim përpara ”.

Jose Luis Alomia Zegarra, drejtori i epidemiologjisë në Meksikë, tha se 67-vjeçari Lopez Obrador kishte një rast “të lehtë” të COVID-19 dhe po “izolohet në shtëpi”.

Presidenti i Meksikës shkruajti se ndërsa shërohej Sekretarja e Brendshme Olga Sanchez Cordero do të merrte detyrën për të në konferencat e tij të përditshme të lajmeve, në të cilat ai zakonisht flet për dy orë pa pushime çdo ditë jave.

Pavarësisht moshës së tij dhe presionit të lartë të gjakut, Lopez Obrador nuk ka marrë një vaksinë edhe pse Meksika tashmë ka marrë një grumbull dozash Pfizer-BioNTech. Ai ka thënë se punëtorët shëndetësorë do të ishin të parët që do t’i merrnin. Sipas planit të qeverisë, njerëzit mbi 60 vjeç do të fillojnë të vaksinohen në shkurt.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco