Charles Michel: Trump 'foli më shumë me Korenë e Veriut sesa me Evropianët'

Charles Michel: Trump 'foli më shumë me Korenë e Veriut sesa me Evropianët'

10:37, 25/01/2021
A+ Aa A-

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha të Dielën se mandati i Donald Trump në detyrë kishte dëmtuar marrëdhënien transatlantike por zgjedhja e Joe Biden do të nënkuptojë një kthim në dialogun "e respektueshëm", shkruan Politico.

"Ajo që është e sigurt është se vitet e fundit kanë dëmtuar marrëdhëniet me SHBA ... Për fat të keq, nuk është shaka, presidenti i mëparshëm foli më shumë me Korenë e Veriut sesa me Evropianët," tha Michel gjatë një interviste në radion Europe 1.

"Me Joe Biden, ne kemi perspektivën e një dialogu më normal, më të respektueshëm ... dhe në disa projekte si klima, për të pasur një aleancë të fortë objektive, e cila është mjaft pozitive dhe emocionuese," shtoi ai.

Biden tashmë ka njoftuar një mori veprimesh ekzekutive për të zhdukur shumë nga politikat e Trump dhe për të forcuar përpjekjet e SHBA për klimën, nga ribashkimi i Marrëveshjes së Klimës së Parisit deri në revokimin e një leje kryesore për tubacionin Keystone XL .

Por Michel tha se ai ishte "shumë realist" se ndikimi i Trump nuk ishte zhdukur plotësisht.

"Për temat e tregtisë, marrëdhëniet me Kinën ... dhe mbase kompanitë e mëdha të internetit, ne nuk do të kemi spontanisht pozicione të njëtrajtshme. Por do të ketë të paktën, besoj, një hapësirë për më shumë dialog, për një shkëmbim argumentesh, për më shumë kuptim të shëndoshë, për më shumë racionalitet ”, tha Michel.

Po punohet për ngritjen e një takimi të jashtëzakonshëm midis Biden dhe udhëheqësve të BE më vonë këtë vit, si dhe një takim në NATO, tha Michel.

Ministri i Jashtëm Francez Jean-Yves Le Drian i bëri jehonë pikëpamjes së Michel për një marrëdhënie të dëmtuar transatlantike.

"Nuk do të jetë më e njëjta si më parë, sepse ... ndoshta e lidhur indirekt me Trump, BE ka fituar vetëbesim, BE është rritur, BE doli nga naiviteti i saj", tha Le Drian për France Inter Radio.

"BE ka pohuar se mund të fillojë të ketë një pozicion [që nuk mbështetet te Uashingtoni], për sa i përket sigurisë," tha ai, duke shtuar se rregullat mbi tregtinë "nuk duhet të abuzohen". Për një numër çështjesh kryesore industriale, BE "mund të ketë sovranitetin e vet", tha Le Drian.

"Evropa që është tani nuk është e njëjtë me atë që ishte katër vjet më parë."

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco