Kina: Ushtria amerikane në Detin e Kinës Jugore nuk është e mirë për paqen

Kina: Ushtria amerikane në Detin e Kinës Jugore nuk është e mirë për paqen

10:18, 25/01/2021
A+ Aa A-

Pekin (Reuters) - Shtetet e Bashkuara shpesh dërgojnë anije dhe aeroplanë në Detin e Kinës Jugore për të "të treguar muskujt e tyre " dhe kjo nuk është e mirë për paqen, tha Ministria e Jashtme e Kinës të hënën, pasi një grup transportues avionësh amerikanë lundroi në ujërat e Detiti të Kinës.

Grupi amerikan i transportuesve i udhëhequr nga USS Theodore Roosevelt dhe i shoqëruar nga tre anije luftarake, hyri në rrugën ujore të Shtunën për të promovuar "lirinë e deteve", tha ushtria amerikane, vetëm disa ditë pasi Joe Biden u bë presidenti i SHBA .

"Shtetet e Bashkuara dërgojnë shpesh aeroplanë dhe anije në Detin e Kinës Jugore për të treguar muskujt e tyre," u tha gazetarëve zëdhënësi i ministrisë së jashtme, Zhao Lijian, duke iu përgjigjur misionit të SHBA.

"Kjo nuk është e favorshme për paqen dhe stabilitetin në rajon."

Grupi transportues hyri në Detin e Kinës Jugore në të njëjtën kohë kur Tajvani i pretenduar nga Kina raportoi inkursione nga avionët e forcave ajrore kineze në pjesën jugperëndimore të zonës së tij të identifikimit të mbrojtjes ajrore, duke shkaktuar shqetësim nga Uashingtoni.

Administrata e re e Biden thotë se angazhimi i SHBA ndaj Tajvanit është "i fortë".

Shtetet e Bashkuara, si shumica e vendeve, nuk kanë lidhje zyrtare diplomatike me Tajvanin, por janë mbështetësi më i rëndësishëm ndërkombëtar dhe furnizuesi kryesor i armëve në ishullit demokratik.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco