Tërmet i fuqishëm në ishullin e pretenduar nga Britania nga Kili dhe Argjentina

Tërmet i fuqishëm në ishullin e pretenduar nga Britania nga Kili dhe Argjentina

09:07, 24/01/2021
A+ Aa A-

Një tërmet me një madhësi prej 7.3 tronditi Ishujt Jugorë Shetland në orët e vona të natës së shtunës, tha Shërbimi Gjeologjik i SHBA.

Epiqendra, me një thellësi prej 10.0 km, u përcaktua fillimisht të ishte në 62.0 gradë gjerësi gjeografike në jug dhe 55.3 gradë gjatësi gjeografike në perëndim.

Qendra Paralajmëruese e Tsunamit në Paqësor thotë se nuk ka kërcënim për tsunami në Haëai.

Ishujt Shetland të Jugut janë një grup ishujsh Antarktik me një sipërfaqe totale prej 3,687 km2.

Ishujt janë pretenduar nga Mbretëria e Bashkuar që nga viti 1908 dhe si pjesë e Territorit Antarktik Britanik që nga 1962.

Ata pretendohen gjithashtu nga qeveritë e Kilit (që nga viti 1940, si pjesë e provincës Antártica Chilena ) dhe nga Argjentina (që nga 1943, si pjesë e Antarktidës Argjentinase.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco