Heshtja e Marinarit: Burgu famëkeq në të cilin qëndron Navalny

Heshtja e Marinarit: Burgu famëkeq në të cilin qëndron Navalny

12:59, 23/01/2021
A+ Aa A-

Lideri i opozitës ruse dhe kritiku më i madh i Kremlinit po mbahet në një nga burgjet më të rrezikshëm në Rusi-Matroskaya Tishina.

Një ditë pasi u kthye në Rusi nga Gjermania, ku po trajtohej për helmim nga agjentët nervorë, Navalny u arrestua dhe u dërgua paraburgim njëmujor pas një procedure në një sallë gjykate të improvizuar në stacionin e policisë në Khimki, në rajonin e Moskës. Menjëherë pas kthimit të tij, policia arrestoi Navalny në Aeroportin Sheremetyevo të Moskës.

Burgu Matroskaya Tishina ndodhet në pjesën verilindore të Moskës dhe u hap në 1946. Në të, izolimi është më i rëndësishëm se gjithçka, shkruan Politiko.

Kur rojet shoqërojnë të burgosurit nëpër korridoret e burgut - veçanërisht nëse të burgosurit janë ndonjë person i shquar - ata kërcasin me gishta ose çelësa sikur të ishin kastanë për të paralajmëruar kolegët që do të vijnë. Qëllimi është të mbash kontaktin njerëzor në një minimum absolut.

Në Instagram, Navalny krahasoi qelinë e tij të re me një spital të Berlinit ku u zgjua nga një gjendje kome në shtator pasi u helmua.

Burg për të pasurit dhe mitet e tjera

Theshtë fakti se të burgosurit e Matroskayas shpesh njihen që ka kontribuar në mitin e këtij burgu, i cili shpesh shihet si një "hotel me pesë yje për të pasurit", një oaz maldivian në mes të Moskës së ftohtë dhe mizore.

Sidoqoftë, Navalny, nëse besohet në shkrimet e mediave ruse, nuk do të ketë ndonjë trajtim VIP. Ai do të kalojë dy javë i vetëm në izolim për shkak të koronavirusit, në një qeli 12 metra katrorë ku jetojnë normalisht tre persona.

Misteri i vdekjes në rrethana të çuditshme

Për momentin, asnjë letër nuk po mbërrin në Matroskaj për shkak të "problemeve teknike" dhe supozohet se në përputhje me këtë, Navalny ishte vendosur në këtë burg ku izolimi është jashtëzakonisht i rreptë - në mënyrë që ai të mos komunikonte me askënd. Në këtë mënyrë, rreth tij u krijua një vakum informacioni.

Sidoqoftë, letrat nuk do të jenë problemi i tij më i madh, duke gjykuar nga historia e aksidenteve të pashpjegueshme që pësuan të burgosurit e Matroskaja.

Denoncuesi Sergei Magnitsky, një avokat, vdiq në këtë burg në rrethana të pashpjegueshme dhe në vitin 2016, një person i lidhur me një çështje të madhe që përfshin guvernatorin e Republikës së Komit gjithashtu vdiq në një mënyrë misterioze, edhe pse vdekja u shpall zyrtarisht vetëvrasje.

Boris Kolesnikov, një gjeneral i cili punonte në agjensinë anti-korrupsion në Ministrinë e Punëve të Brendshme Ruse, pësoi një dëmtim të rëndë në 2014 pasi dyshohet se ra nga një karrige ndërsa fërkonte një dritare në qelinë e tij. Gjashtë javë më vonë, ai u hodh nga dritarja gjatë marrjes në pyetje.

Siç theksojnë aktivistët - gjithçka mund të ndodhë në një burg rus.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco