Vala e tretë sjell kufizimet më të ashpra për Holandën

Vala e tretë sjell kufizimet më të ashpra për Holandën

12:52, 23/01/2021
A+ Aa A-

Rregullat e reja janë një reflektim i asaj se si politikanët seriozë holandezë e shohin kërcënimin e paraqitur nga llojet e mutuara të koronavirusit. Ata tani po prezantojnë një varg kufizimesh, të përjashtuara më parë si tepër drakoniane dhe të panevojshme për një komb që i përmbahet rregullave.

Shtetrrethimi është bërë për të zvogëluar grumbullimet shoqërore. Meqenëse baret dhe restorantet u mbyllën muajin e kaluar, ka pasur një rritje të konsiderueshme në grumbullime nëpër shtëpi dhe lokale të fshehta.

Kështu që kushdo që largohet nga shtëpia midis orës 21:00 dhe 4:30 të mëngjesit do të ketë nevojë për një arsye të vlefshme pune, me dëshmi në formën e një shënimi zyrtar nga punëdhënësi i tyre ose duke shkuar në një urgjencë ose funeral, për procedura gjyqësore brenda ose jashtë vendit.

Fluturimet janë të ndaluara nga zonat me rrezik të lartë ku po përhapen variante të reja si Britania, Afrika e Jugut dhe Amerika e Jugut. Kjo masë do të qëndrojë për të paktën një muaj ose derisa të ndryshojnë rregullat, kështu që njerëzit mund të jenë të detyruar të qëndrojnë në karantinë për 10 ditë kur të mbërrijnë.

Njerëzit këtu janë plotësisht të vetëdijshëm se vendet që kanë pasur bllokime më të ashpra - si Zelanda e Re – i kanë pasur në përgjithësi ato më të shkurtra. Ndërsa shkollat ??janë rihapur në Belgjikën fqinje, në Holandë ato janë mbyllur të paktën deri më 9 shkurt. Pra, ajo që fillimisht ishte vlerësimi i lirisë relative, për shumë është kthyer në zhgënjim.

Një vit pasi u zbulua Covid, virusi ende po dominon jetën tonë dhe vala e tretë ka sjellë me vete kufizimet më të ashpra në Holandë deri më tani.

Këtë javë numri i infeksioneve ditore të regjistruara në Holandë u rrit përsëri, dëshmi se kufizimet ekzistuese nuk kanë ende një ndikim të mjaftueshëm.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco