Shërbimet ruse arrestojnë dhjetra mbështetës të Navalnyt gjatë tubimeve anti-Putin

Shërbimet ruse arrestojnë dhjetra mbështetës të Navalnyt gjatë tubimeve anti-Putin

11:50, 23/01/2021
A+ Aa A-

Policia ruse arrestoi dhjetra protestues të shtunën ndërsa mbështetësit e kritikut të burgosur të Kremlinit Alexei Navalny dolën në rrugë pas thirrjes së tij për të protestuar kundër sundimit të Presidentit Vladimir Putin.

Kritiku më i zëshëm i Putinit bëri thirrje për tubime masive pasi mbijetoi një helmimi gati fatal me një agjent nervor Novichok dhe u kthye në Moskë fundjavën e kaluar pas muajve të trajtimit në Gjermani. Ai u arrestua në Aeroportin Sheremetyevo dhe u burgos .

Tubimet planifikuara për dhjetëra qytete të Rusisë - pritet të jetë një provë e madhe për aftësinë e opozitës për të mobilizuar, pavarësisht rritjes së presionit të Kremlinit mbi kritikët dhe pandemisë koronavirusit.

Protestat e para u zhvilluan në Lindjen e Largët dhe Siberinë duke përfshirë Vladivostok, Khabarovsk dhe Chita ku disa mijëra njerëz dolën në rrugë, thanë mbështetësit e Navalny.

OVD Info, e cila monitoron ndalimet në tubimet e opozitës, tha se rreth 50 njerëz u arrestuan në 10 qytete.

Autoritetet premtuan një goditje të ashpër me policinë duke thënë se ngjarjet publike të pa sanksionuara do të "shtypen menjëherë".

Në Moskë, e cila zakonisht mobilizon tubimet më të mëdha, protestuesit planifikojnë të takohen në Sheshin qendror Pushkin në 2:00 pasdite (1100 GMT) dhe më pas të marshojnë drejt Kremlinit.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco