Ja çfarë thotë OBSH 9 ditë pas misionit të saj në Wuhan: Të gjitha hipotezat...

Ja çfarë thotë OBSH 9 ditë pas misionit të saj në Wuhan: Të gjitha hipotezat...

09:07, 23/01/2021
A+ Aa A-

Organizata Botërore e Shëndetësisë tha të premten (22 janar) se ishte herët për të nxjerrë ndonjë konkluzion nga misioni i saj në Wuhan nëse pandemia e COVID-19 filloi në Kinë.

Një ekip i ekspertëve të OBSH-së arriti në Wuhan në 14 janar për të filluar hetimin e origjinës së koronavirusit vdekjeprurës, pasi rastet e para u zbuluan në qytetin qendror të Kinës.

Pekini  është shprehur herë pas here se pandemia nuk e ka origjinën në Kinë por jashtë kufijve të saj.

'Të gjitha hipotezat janë në tryezë. Dhe është padyshim shumë herët për të arritur në një përfundim se ku pikërisht e kishte zanafillen ky virus brenda apo jashtë Kinës. Ka vëzhgime të ndryshme shkencore në pjesë të ndryshme të botës. E gjithë kjo është shumë e rëndësishme sepse krijon një pamje.

Është një enigmë e madhe dhe nuk mund të thuash, se çfarë thotë imazhi duke parë një pjesë të një bashkim figure që ka 10,000 copë. Le të ndjekim provat, të ndjekim shkencën. Ekipi ynë është në terren, ata kanë një përvojë të mirë duke punuar me kolegët tanë kinezë. Të dhënat do të na çojnë në fazën tjetër ku duhet të shkojmë më tej për të parë origjinën e këtij virusi. Është shumë herët për të ardhur në ndonjë përfundim, por ne besojmë se po bëjmë disa përparime dhe shpresojmë të vazhdojmë ta bëjmë këtë në interes të shëndetit publik në të ardhmen'' është shprehur drejtori i urgjencave i OBSH Michael Ryan.

COVID-19 ka vrarë më shumë se dy milion njerëz deri më tani, ka infektuar dhjetëra miliona të tjerë dhe ka goditur ekonominë globale. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco