Presidenti Biden i kërkon ndjesë Gardës Kombëtare për trupat që fjetën në parking

Presidenti Biden i kërkon ndjesë Gardës Kombëtare për trupat që fjetën në parking

07:55, 23/01/2021
A+ Aa A-

Presidenti amerikanri Joe Biden ka kërkuar ndjesë pasi disa anëtarë të Gardës Kombëtare të vendosur në Kapitol të SHBA-së ishin fotografuar duke fjetur në një park makinash.

Më shumë se 25,000 trupa u vendosën në Uashington DC për inaugurimin e tij pas dhunës në fillim të këtij muaji.

Imazhet që u përhapën të enjten i tregon ata të detyruar të pushojnë në një parking aty pranë pasi ligjvënësit u kthyen.

Rrethanat ndezën zemërim midis politikanëve dhe disa guvernatorë të shteteve.

Z. Biden thirri shefin e Byrosë Kombëtare të Gardës të premten për të kërkuar falje dhe për të pyetur se çfarë mund të bëhet, sipas raporteve të mediave amerikane.

Zonja e Parë Jill Biden vizitoi gjithashtu disa nga trupat për t'i falënderuar ata personalisht, duke sjellë biskota nga Shtëpia e Bardhë si një dhuratë.

"Thjesht doja të vija sot për t'ju thënë faleminderit të gjithëve që më mbajtët të sigurt mua dhe familjen time," tha ajo.

Fotografitë që tregonin qindra trupa në një garazh parkimi u bënë virale të enjten dhe shkaktuan zemërim.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco