Kinë: 10 punëtorë të bllokuar në minierën e arit po kërkojnë për punëtorët e tjerë të zhdukur

Kinë: 10 punëtorë të bllokuar në minierën e arit po kërkojnë për punëtorët e tjerë të zhdukur

12:41, 22/01/2021
A+ Aa A-

Kinë (Reuters) - Dhjetë të mbijetuarit e njohur të bllokuar që nga shpërthimi vdekjeprurës i minierës së arit në 10 janar në Kinën veriore kanë përdorur tregues lazer dhe altoparlantë në përpjekje për të gjetur kolegët e tyre të zhdukur, raportoi media shtetërore të Premten.

Operacioni i shpëtimit, i cili ka qenë në gjendje të dërgojë ushqim dhe ilaçe te minatorët, pritej të zgjaste të paktën edhe dy javë, thanë autoritetet.

"Gjendja fizike, gjendja psikologjike dhe ambienti i jetesës së 10 minatorëve në pjesën e mesme të minierës janë të mira," raportoi të Premten Gazeta Zyrtare e Popullit, gazeta zyrtare e Partisë Komuniste në pushtet të Kinës.

"Minatorët vazhduan të kërkonin për persona të tjerë të bllokuar përmes projeksionit të treguesit lazer dhe altoparlantit," tha ajo.

Një total prej 22 punëtorësh ishin bllokuar në minierën Hushan nga shpërthimi i 10 Janit në Qixia, një rajon i madh prodhues ari nën administrimin e Yantai në provincën bregdetare Shandong.

Një ka vdekur dhe 11 nuk ishin në kontakt me ekipet e shpëtimit, sipas një raporti të radios Xinhua të enjten.

Rreth 570 njerëz janë të përfshirë në shpëtim, tha gazeta.

Minierat e Kinës janë ndër vendet më vdekjeprurëse në botë. Ajo ka regjistruar 573 vdekje të lidhura me minat në vitin 2020, sipas Administratës Kombëtare të Sigurisë së Minave.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco