Mjekësia po përjeton kohëra të arta, krijohet vaksina kundër kancerit të lëkurës

Mjekësia po përjeton kohëra të arta, krijohet vaksina kundër kancerit të lëkurës

11:11, 22/01/2021
A+ Aa A-

Një vaksinë kundër melanomës , kanceri më i rrezikshëm i lëkurës , mbron edhe nga forma më e përparuar e sëmundjes për rreth katër vjet pas vaksinimit, kanë njoftuar shkencëtarët në Shtetet e Bashkuara. NeoVax Vaksina synon proteina specifike në qelizat e kancerit të pacientit dhe stimulon sistemin imunitar për të parandaluar qelizat kanceroze nga shumëzimi dhe sëmundje nga vijnë.

Studiuesit të udhëhequr nga onkologu Kathryn Ëu i Institutit të Kancerit Dana-FarberBotuesit e Shkollës Mjekësore të Bostonit dhe Harvardit në revistën Nature Medicine testuan vaksinën në tetë pacientë të cilët kishin avancuar operacionin e heqjes së melanomës dhe konsideroheshin në rrezik të lartë për përsëritje. Tetë pacientët morën vaksinën rreth katër muaj pas operacionit.

Neovax, tashmë duke u vlerësuar në provat klinike për kancere të tjerë përveç melanomës, të tilla si kanceri i veshkave, përmban një sekuencë gjenetike të ADN-së nga tumori i pacientit me kancer, i cili më pas përdoret për të shkaktuar një përgjigje imune kundër çdo qelize melanome. , "Trajnimi" i qelizave T për të njohur kancerin dhe shkatërruar atë, duke lënë të paprekura qelizat e shëndetshme.

"Ne zbuluam se reagimi fillestar imunitar i synuar zgjerohet me kalimin e kohës për t'u siguruar pacientëve mbrojtje të vazhdueshme kundër sëmundjes", tha Dr. Ëu, i cili shpjegoi se, ndryshe nga vaksinat e gripit ose Covid-19, Neovax nuk parandalon zhvillimin e melanomës , por parandalon që kanceri të përsëritet tek ata që kanë hequr melanomën me operacion. Vaksina e kancerit është një lloj imunoterapie e individualizuar për secilin pacient, pasi bazohet në materialin gjenetik të kancerit të tij.

Katër vjet pas vaksinimit, të tetë pacientët e vaksinuar ishin gjallë, me gjashtë prej tyre që nuk treguan shenjën më të vogël të kancerit aktiv . Ata treguan vetëm efekte anësore të lehta, të tilla si lodhje dhe simptoma të ngjashme me gripin.

Për shkak të numrit të vogël të pacientëve në të cilët është testuar vaksina, do të duhet të ndiqen prova më të mëdha, të cilat do të përfshijnë një grup kontrolli për qëllime krahasimi dhe që do të lejojnë që efektiviteti i tij të konstatohet me saktësi. Sidoqoftë, bazuar në indikacionet e para, studiuesit janë optimistë se vaksina do të ndihmojë në trajtimin e kancerit, qoftë vetëm ose në kombinim me imunoterapitë e tjera anti-kancer.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco