Pas tensioneve me Trump, Kim Jong Un fillon përsëri me Biden

Pas tensioneve me Trump, Kim Jong Un fillon përsëri me Biden

10:20, 22/01/2021
A+ Aa A-

Seul, Kore e Jugut - Viti i kaluar ishte një katastrofë për udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un. Ai pa një zhvillim të dobët të ekonomisë së vendit të tij të shkatërruar tashmë në kulmin e mbylljes së kufijve pandemikë ndërsa brohoriste që ia prishi samitet, ish-Presidentit Donald Trump.

Tani ai duhet të fillojë nga e para me Presidentin Joe Biden, i cili më parë e ka quajtur Kim një "bandit" dhe ka akuzuar Trump për spektakël  në vend që të reduktonte arsenalin bërthamor të Kim.

Ndërsa Kim është zotuar të forcojë programin e tij të armëve bërthamore në fjalimet e fundit politike, ai gjithashtu u përpoq t'i jepte Biden një hapje duke thënë se fati i marrëdhënieve të tyre varej nga fakti nëse Uashingtoni hiqte dorë nga ato që ai i quan politikat armiqësore të SHBA.

Nuk Ă«shtĂ« e qartĂ« sa durim do tĂ« ketĂ« Kim. Koreja e Veriut ka histori me testimin e administratave tĂ« reja tĂ« SHBA, histori me lĂ«shime raketash dhe provokime tĂ« tjera qĂ« synojnĂ« t’i detyrojnĂ« amerikanĂ«t tĂ« kthehen nĂ« tryezĂ«n e negociatave.

Në paradat e fundit ushtarake në Phenian, Kim prezantoi armë të reja që për t'u shkrepur nga automjetet dhe nëndetëset si dhe raketën më të madhe ndërkontinentale balistike të Veriut.

Koreja e Veriut nuk ka të ngjarë të jetë përparësia kryesore për Biden, i cili ndërsa përballet me çështje të brendshme në rritje po përgatitet gjithashtu për një nxitje për t'u rikthyer në një marrëveshje bërthamore të 2015 me Iranin që Trump e flaku si presion maksimal kundër Iranit .

"Radha e vëmendjes së politikave të administratës së Bidenit ka të ngjarë të jetë: Vini rregull në atdheun Amerikë, forconi aleancat amerikane dhe rreshtoni strategjitë për Kinën dhe Rusinë e pastaj merruni me Iranin dhe Korenë e Veriut", tha Leif-Eric Easley, një profesor në Universitetin Ewha në Seul.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco