Pas pengesave të Trump, Kim Jong Un fillon përsëri me Biden

Pas pengesave të Trump, Kim Jong Un fillon përsëri me Biden

10:06, 22/01/2021
A+ Aa A-

SEULL, Kore e Jugut (AP) – Viti i kaluar ishte një katastrofë për udhëheqësin e Koresë së Veriut Kim Jong Un.

Tani ai duhet të fillojë nga e para me Presidentin Joe Biden, i cili më parë e ka quajtur Kim një "bandit" dhe ka akuzuar Trump për ndjekjen e spektakleve në vend të reduktimeve domethënëse të arsenalit bërthamor të Kim.

Ndërsa Kim është zotuar të forcojë programin e tij të armëve bërthamore në fjalimet e fundit politike, ai gjithashtu u përpoq t'i jepte Biden një mesazh duke thënë se fati i marrëdhënieve të tyre varet nga fakti nëse Uashingtoni heq ato që ai i quan politikat armiqësore të SHBA.

Koreja e Veriut ka një histori të testimit të administratave të reja amerikane me lëshime raketash dhe provokime të tjera që synojnë t'i detyrojnë amerikanët të kthehen në tryezën e negociatave.

Arsenali i Kim u shfaq si një kërcënim i madh për Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj aziatikë pas provave në 2017 që përfshinë një shpërthim të një koke të pretenduar termonukleare dhe teste fluturimi të ICBM që demonstruan potencialin për të arritur thellë në territorin Amerikan.

Një vit më vonë, Kim filloi diplomacinë me Korenë e Jugut dhe SHBA, por ajo doli nga shinat në 2019 kur amerikanët hodhën poshtë kërkesat e Koresë së Veriut për lehtësime të mëdha sanksionesh në këmbim të një marrëveshje duke dorëzuar pjesërisht aftësitë e saj bërthamore.

Provokimi i parë i Koresë së Veriut nën administratën e Biden mund të ketë të bëjë me sistemet balistike të lëshuara nëndetëse, të cilat Kim i shfaqi në paradat e fundit.

Por sipas ekspertëve një gjë është e qartë : Nëse Korea vazhdon planin e saj nuklear, Biden do të shtyjë më tej sanksionet ekonomike ndaj vendit komunist.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco