Të vdekurit nga Covid shkojnë mbi 50 mijë në Gjermani, Merkel shqyrton forcimin e kufiijve

Të vdekurit nga Covid shkojnë mbi 50 mijë në Gjermani, Merkel shqyrton forcimin e kufiijve

10:00, 22/01/2021
A+ Aa A-

Gjermania ka regjistruar më shumë se 50,000 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, tha të premten qendra e kontrollit të sëmundjes së Institutit Robert Koch.

Sipas saj, 859 njerëz vdiqën nga virusi në 24 orët e fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 50,642.

Gjermania i mbijetoi valës së parë të pandemisë së koronavirusit relativisht mirë, por një valë e dytë ka goditur rëndë ekonominë më të madhe të Evropës.

Vendi këtë javë zgjati bllokimin e tij aktual deri në 14 shkurt dhe Kancelarja Angela Merkel nuk ka përjashtuar kontrollet kufitare për të ngadalësuar përhapjen e varianteve të reja, më ngjitëse të virusit.

Ekonomia më e lartë e Evropës i mbylli restorantet, palestrat dhe sportet në nëntor, pastaj zgjeroi mbylljen në mes të dhjetorit për të përfshirë shkollat ??dhe shumicën e dyqaneve për të ndaluar rritjen e infeksioneve të reja të koronavirusit.

Shifrat e RKI bazohen në njerëz që vdiqën drejtpërdrejt si rezultat i sëmundjes së shkaktuar nga virusi dhe ata që u infektuan nga Covid-19, por që nuk mund t’iu konfirmohej shkaku i saktë i vdekjes.

Instituti tha se kishte regjistruar 17,862 raste të reja që nga dita e mëparshme, duke e çuar numrin e përgjithshëm të infeksioneve në më shumë se 2.1 milionë.

Infeksionet e reja janë rritur shumë më shpejt se pragu prej 50 inektimesh për 100,000 banorë të vendosur nga qeveria si kusht për zbutjen e kufizimeve dhe aktualisht qëndrojnë në 115 gjatë shtatë ditëve të fundit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco