Përmbledhje e zhvillimeve më të fundit të COVID-19 në të gjithë globin

Përmbledhje e zhvillimeve më të fundit të COVID-19 në të gjithë globin

08:09, 22/01/2021
A+ Aa A-

Biden paralajmëron Covid 'do të përkeqësohet para se të bëhet më mirë' ndërsa ka zbuluar strategjinë.

Joe Biden filloi ditën e tij të parë të plotë si president duke u përballur me një mori krizash të mëdha që do të përballet administrata e tij e re.

Kryeministri Johnson ngre frikën e izolimit në Angli që mund të vazhdojë edhe gjatë verës. 

Boris Johnson ngriti frikën se kufizimet e vështira të Covid mund të vazhdonin edhe në pranverë dhe më gjerë pasi ministrat refuzuan të tërhiqeshin nga planet për ndonjë lehtësim të mundshëm të bllokimit.

Franca rekomandon mbajtjen e maskave kirurgjikale në publik. 

Qeveria franceze do të rekomandojë që njerëzit të mbajnë maska kirurgjikale në publik sepse maskat prej pëlhure nuk sigurojnë mbrojtje të mjaftueshme nga transmetimi Covid-19, tha ministri i shëndetësisë Olivier Véran.

Brazil: 'Në asnjë mënyrë nuk duhet të zhvillohen karnavalet e Rios në korrik'', thotë kryetari i bashkisë së qytetit.

 Nuk do të jetë e mundur të organizohen festimet e karnavaleve në korrik, ka thënë kryetari i ri i bashkisë së Rio de Janeiro, ndërsa përhapet vala e dytë e infeksioneve të koronavirusit në Brazil dhe furnizimet e vaksinave janë ende të pakta.

Hungaria prishet me BE për licencimin e vaksinës ruse. 

Hungaria ka licensuar vaksinën e koronavirusit të Rusisë, duke injoruar thirrjet për t'iu përmbajtur një politike të përbashkët evropiane të vaksinave .

Portugalia ndalon të gjitha fluturimet në Britaninë e Madhe për të trajtuar përhapjen e shpejtë të variantit të ri Covid-19. 

Kryeministri Portugez António Costa tha se të gjitha fluturimet nga Britania do të pezullohen nga e shtuna e tutje ndërsa Portugalia përpiqet të trajtojë përhapjen e shpejtë të variantit të ri të koronavirusit.

Kryebashkiakët austriakë që morën vaksinat e mbetura Covid u akuzuan për 'kërcim në radhë'. 

Zyrtarët e qeverisë lokale në Austri janë akuzuar për kalimn e radhës për vaksinat Covid-19 .

Pfizer shkurton dërgesat e vaksinave në disa vende të BE në gjysmë. 

Pfizer ka ulur gjysmën e vëllimit të vaksinave Covid që do të dorëzojë në disa vende të BE këtë javë, thanë zyrtarët qeveritarë, ndërsa zhgënjimi për shkak të ndërprerjes së papritur të furnizimeve të prodhuesit të barnave amerikane rritet.

Tenistja spanjolle Paula Badosa rezulton pozitive me Covid-19 në Australian Open. 

Tenistja spanjolle Paula Badosa është bërë lojtarja e parë që ka dalë pozitive ndaj Covid-19 ndërsa ishte në karantinë e vështirë përpara Australian Open.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco