Moti i keq në Britani, evakuohen mijëra banorë

Moti i keq në Britani, evakuohen mijëra banorë

11:26, 21/01/2021
A+ Aa A-

Banorët e rreth 2000 shtëpive janë evakuuar në zonën e Mançesterit gjatë natës së kaluar për shkak të stuhisë Christoph, e cila shkaktoi përmbytje në pjesë të ndryshme të vendit. Mediat britanike raportojnë se bora e madhe goditi të gjithë rajonin.

Zonat më të prekura nga rreziku janë East Didsbury, Ëest Didsbury, Heatley dhe Northenden, si dhe disa zona të Ruthin dhe Bangor në Dee në Uellsin Verior dhe qyteti Maghull në qarkun e Merseyside.

Një paralajmërim i fortë për përmbytjet ishte për në Bangor on Dee në veriperëndim të Uellsit, ku i gjithë fshati është urdhëruar të largohet nga shtëpitë e tyre.

Policia u tha njerëzve të shkonin në një shkollë lokale dhe të prisnin për automjete emergjente 4×4 sesa të përpiqeshin të largoheshin vetë.

Më shumë se 190 paralajmërime për përmbytjen janë në fuqi, kryesisht nëpër Midlands dhe Veri, si dhe 230 alarme.

Në Great Manchester, policia dhe zjarrfikësit po ndihmonin në evakuimin e shtëpive, ndërsa ndihmësi i shefit të policisë, Nick Bailey, paralajmëroi që një pellg përmbytjesh në Didsbury do të “tejkalonte në orët e ardhshme”.

Kryeministri Boris Johnson nxiti popullsinë e prekur nga moti i keq të ndiqte udhëzimet e autoriteteve dhe të linin shtëpitë e tyre.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco