Kina vendos sanksione ndaj administratës së ish-presidentit Trump

Kina vendos sanksione ndaj administratës së ish-presidentit Trump

10:49, 21/01/2021
A+ Aa A-

Pekin, Kinë (CNN)-Qeveria kineze ka njoftuar sanksione kundër sekretarit të shtetit në ikje Mike Pompeo dhe 27 zyrtarëve të tjerë të rangut të lartë nën ish-Presidentin e Shteteve të Bashkuara Donald Trump, duke i akuzuar ata për "paragjykim dhe urrejtje kundër Kinës".

Ministria e Jashtme kineze tha se ish-zyrtarët e administratës Trump ishin "politikanë anti-Kinë" të cilët kishin minuar marrëdhëniet midis SHBA dhe Kina .

"(Ata) kanë planifikuar, promovuar dhe ekzekutuar një seri lëvizjesh të çmendura që kanë ndërhyrë rëndë në punët e brendshme të Kinës, minojnë interesat e Kinës, ofenduan popullin Kinez dhe prishën seriozisht marrëdhëniet Kinë-SH.B.A.", thuhej në deklaratë.

Masa e Kinës nënvizon marrëdhëniet armiqësore midis Uashingtonit dhe Pekinit gjatë kohës që Trump qëndroi në detyrë dhe vjen ndërsa agjencia shtetërore e lajmeve të Kinës postoi një mesazh në mediat sociale duke proklamuar, "Largim të mirë, Donald Trump!"

Shumë nga 28 zyrtarët në ikje dhe ish-zyrtarët e sanksionuar nga Pekini u konsideruan të ishin me ndikim në ndihmën për të drejtuar politikën më konfrontuese ndaj Kinës të administratës Trump, e cila pa përplasje me Pekinin për çështje që lidhen me tregtinë, teknologjinë, sigurinë rajonale dhe të drejtat e njeriut.

Midis atyre të listuar nga Pekini ishin ish-këshilltari i tregtisë Peter Navarro; ish-këshilltari i sigurisë kombëtare Robert O'Brien dhe ish-zëvendësi i tij Matt Pottinger; ish sekretari i shëndetësisë Alex Azar; dhe ish-ambasadori amerikan në Kombet e Bashkuara Kelly Craft. Ish-ndihmësi i lartë i Trump Steve Bannon dhe ish-këshilltari i sigurisë John Bolton ishin gjithashtu të përfshirë.

28 ish zyrtarët dhe anëtarët e familjes së tyre të ngushtë do të ndalohen të hyjnë në territorin e Kinës, Hong Kong ose Makao, sipas deklaratës së Ministrisë së Jashtme Kineze.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco