Kuba pret të prodhojë 100 milion doza të vaksinës së saj

Kuba pret të prodhojë 100 milion doza të vaksinës së saj

10:37, 21/01/2021
A+ Aa A-

Kuba shpreson të prodhojë 100 milion doza të vaksinës së saj koronavirus këtë vit dhe të vaksinojë tërë popullatën e saj, njoftoi drejtori i Institutit Finlay, i cili menaxhon dy nga katër projektet e vaksinave nën provat klinike.

"Ne kemi kapacitetin për të prodhuar 100 milion doza të" Soberane 2 ", e cila është kandidati më i përparuar për vaksinën Kubane," u tha Vicente Veres gazetarëve të Mërkurën, duke shtuar se "faza e prodhimit" tashmë ka filluar. Dhe "nëse gjithçka shkon mirë, këtë vit e gjithë popullsia e Kubës do të vaksinohet".

Vaksina e dytë kubane, "Soberana 1", e cila tani është në "fazën 1", duhet të kalojë në "fazën 2-3" në shkurt dhe do të testohet gjithashtu tek njerëzit që shërohen nga sëmundja, tha Veres.

"Në shkurt, ne do të fillojmë një provë klinike mbi popullatën pediatrike", kështu që vaksina mund të zbatohet edhe për fëmijët, tha ai.

Qëllimi është të nisë një vaksinim i përgjithshëm i Kubanëve në gjysmën e parë të vitit. Vaksina do të jetë falas, por jo e detyrueshme. Do të ofrohet si një "opsion" për turistët që vizitojnë ishullin, tha Veres.

Një total prej katër kandidatëve për vaksina janë duke u përgatitur: "Soberana 1 dhe 2", "Abdala" dhe "Mambisa", të gjithë në fazën e provës klinike (faza I ose II). Tre të parat jepen me injeksion, i katërti është spreji i hundës.

"Soberana 1 dhe 2" janë duke u zhvilluar nga Instituti Finlay, dhe "Abdalu" dhe "Mambisu" nga Qendra për Inxhinierinë Gjenetike dhe Bioteknologjinë (CIGB).

Nëse ndonjëri prej tyre merr miratimin përfundimtar, do të jetë vaksina e parë kundër KOVID-19 e prodhuar dhe prodhuar në Amerikën Latine.

Megjithëse numri i rasteve është rritur kohët e fundit, Kuba mbetet një nga më pak të prekurat nga pandemia në rajonin e saj, me një total prej 19,122 rastesh, përfshirë 180 vdekje, midis 11,2 milion banorëve.

Kubës, nën embargon e SH.B.A.-së që nga viti 1962, shpesh iu desh të sajonte dhe të bënte ilaçet dhe vaksinat e veta.

Përveç kësaj, "për një vend të varfër si Kuba, blerja e vaksinës që na nevojitet për njerëzit tanë është një problem ekonomik", pranoi drejtori i Institutit Finlay.

Gjatë viteve 1980, shteti kuban dha një të katërtën e buxhetit të tij për kujdesin shëndetësor, u mbështet në bioteknologji dhe kështu zbuloi vaksinën B meningokoku.

Programi Kuban i vaksinimit të fëmijëve tani parashikon 11 vaksina, tetë prej të cilave prodhohen në ishull, për të luftuar 13 sëmundje.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco