Si ndryshoi targa e 'Bishës' së Joe Biden: Karakteristikat e limuzinës presidenciale

Si ndryshoi targa e 'Bishës' së Joe Biden: Karakteristikat e limuzinës presidenciale

09:52, 21/01/2021
A+ Aa A-

Limuzina presidenciale, me të cilën do të lëvizë presidenti i ri i SHBA, Joe Biden, ndryshon targën.

Tani mban numrin 46, duke nderuar kështu Presidentin e 46-të të Shteteve të Bashkuara.

Por çfarë e bën këtë limuzinë jo vetëm mishërimin e luksit, por një fortesë 'të pathyeshme' mbi rrota?

Nuk është një punë e lehtë për të ruajtur figurat politike nga kërcënimet dhe dëmet. 

Amerikanët marrin mbrojtjen dhe sigurinë në tokë në një nivel krejt të ri kur presidenti i vendit është në lëvizje e sipër.

 Si e tillë, pjesa e jashtme e 'Bishës' merr forca të blinduara të shkallës ushtarake, e cila është të paktën pesë inç e trashë. 

Kombinimi i çelikut me fortësi të dyfishtë, alumini, titani dhe qeramika për të prishur dhe predhat.

Dyert e kromuara janë me trashësi tetë inç dhe të njëjtën peshë si ajo e një dere kabine të një avioni Boeing 757. 

Kur është plotësisht i mbyllur, ai siguron një vulë të plotë nga bota e jashtme, diçka që mund të jetë thelbësore në rast të një sulmi të jashtëm. 

E tillë është vula që edhe një sulm kimik nuk do të ishte sfidë për dyert e këtij automjeti. 

Vula në fjalë përforcohet më tej nga dritaret të cilat kanë pesë shtresa qelqi dhe polikarbonat. 

Këto mund të përballojnë plumbat që shpojnë forca të blinduara.

Shkalla e 'Bishës' ka pllaka çeliku të përforcuar për të mbrojtur automjetin nga sulmet me bomba.

Gomat e përforcuara me Kevlar  dhe rezistente ndaj shpimit me shina çeliku poshtë. 

Kjo mundëson që makina të funksionojë edhe në rast se shkatërrohen gomat.

Brenda 'Bishës' ndërthuret luksi me të njëjtin nivel mbrojtjeje siç gjendet në pjesën e jashtme.

 Ndarja e pasme e automjetit mund të vendosë katër pasagjerë dhe ka një ndarje xhami. 

 Ai gjithashtu është i pajisur me telefon satelitor me lidhje direkte me Zëvendës Presidentin dhe Pentagonin.

Rezervuari i karburantit është i blinduar dhe i mbushur me një shkumë të veçantë që parandalon atë të shpërthejë edhe pasi është përfshirë në një përplasje.

Pjesa e bagazhit të automjetit ka sistem zjarrfikës, gaz lotsjellës dhe shpërndarës ekrani tymi.

Për më tepër, kjo limuzinë speciale është e mbushur me armë gjahu dhe gaz lotsjellës.

 Çantat e grupit të gjakut të Presidentit mbahen në bord në rast se ai ka nevojë për transfuzion. 

Ndarja e shoferit ka një qendër komunikimi dhe një sistem gjurmimi GPS. 

Në pjesën e përparme, nën grilë është një kamera e fshehtë me një strukturë të shikimit të natës.

Duhet një person i veçantë për të drejtuar këtë automjet të veçantë dhe si i tillë, shoferi është dikush që demonstron një shkallë shumë të lartë aftësie dhe duhet t'i nënshtrohet një trajnimi rigoroz për t'u siguruar që ai ose ajo është i aftë të trajtojë këtë automjet dhe ta mbajë të sigurt presidentin.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco