Pse Joe Biden nuk mund të sjellë biçikletin e tij të stërvitjes në 'Shtëpinë e Bardhë'?!

Pse Joe Biden nuk mund të sjellë biçikletin e tij të stërvitjes në 'Shtëpinë e Bardhë'?!

09:36, 21/01/2021
A+ Aa A-

Joe Biden , posa u transferua në Shtëpinë e Bardhë, tashmë ka nënshkruar një seri problemesh të mëdha në lidhje me pandeminë dhe recesionin.

 Por trajnimi i tij i përditshëm është në qendër të vëmendjes së ekspertëve të sigurisë kibernetike. 

Presidenti 78-vjeçar amerikan ushtron çdo mëngjes me një Peloton, një biçikletë stërvitje  shumë të sofistikuar, të pajisur me një mikrofon dhe një aparat fotografik, të lidhur në internet.

Peloton është një lloj hibridi mes biçikletës tradicionale të stërvitjes dhe platformës sociale : i pajisur me një tablet dhe lejon përdoruesit e tij të transmetojnë drejtpërdrejt, të marrin pjesë në mësime në internet dhe të komunikojnë me të tjerët. 

Çdo përdorues ka një "emër bordi drejtues" që e identifikon atë në ekran dhe një "produkt" që mat përpjekjet e tij. 

Kostoja tejkalon 2 mijë dollarë. 

Gjatë izolimit të pranverës vitin e kaluar, Biden filloi të ushtrohej në shtëpi.

 Sipas New York Times , duket se çdo mëngjes ai debaton me gruan e tij se kush mund ta përdorë Pelotonin më parë.

Problemi për ekspertët e sigurisë është pikërisht  mikrofoni dhe kamera me të cilën secili Peloton është i pajisur.

 CIA do të donte të parandalonte që hakerat rusë ose kinezë të futnin hundët në palestrën e Shtëpisë së Bardhë.

 Alarmi u ngrit nga revista  ''Popular Mechanics''  në artikullin "Pse Joe Biden nuk mund ta sjellë pelotonin e tij në Shtëpinë e Bardhë". 

Sipas ekspertëve, sidoqoftë, Biden mund të përdorë Pelotonin e tij, por vetëm pasi Shërbimi Sekret dhe siguria kombëtare e SHBA e kanë shndërruar atë në diçka shumë të ndryshme nga modeli i zakonshëm.

Duket se Michelle Obama gjithashtu përdor një Peloton të modifikuar, të mbrojtur nga ndërhyrjet, por zëdhënësi i saj nuk e ka konfirmuar. 

Biden nuk do të ishte presidenti i parë, veset elektronike të të cilit bien ndesh me nevojën e Shtëpisë së Bardhë për siguri.

 Donald Trump pëlqente të përdorte iPhone-in e tij personal për telefonata me miqtë. 

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco