Kina do të testojë udhëtarët gjatë Vitit të Ri Hënor, valë e re infeksionesh në Shangai

Kina do të testojë udhëtarët gjatë Vitit të Ri Hënor, valë e re infeksionesh në Shangai

09:24, 21/01/2021
A+ Aa A-

Pekin - Kina planifikon të vendosë kërkesa të rrepta për testimin ndaj COVID gjatë sezonit të festave të Vitit të Ri Hënor, kur dhjetra miliona njerëz pritet të udhëtojnë, pasi po e vazhdon luftën me valën më të keqe të infeksioneve të reja që nga marsi i vitit 2020.

Ndrkohë,  Shangait raportoi të enjten rastet e para të transmetuara në vend në dy muaj, duke nënvizuar rrezikun në rritje të përhapjes së virusit diku.

Miliona njerëz në provincën Hebei përreth Pekinit dhe provincat verilindore të Jilin dhe Heilongjiang janë vënë në bllokim javët e fundit.

Autoritetet po u kërkojnë njerëzve të qëndrojnë në shtëpi gjatë sezonit të festave të shkurtit në përpjekje për të parandaluar një shpërthim tjetër dobësues.

Borde të reja po miratohen gjithashtu nga pushteti lokal në zonat që nuk kanë pësuar ende shpërthime të mëdha infeksioni, përfshirë një qytet në jugperëndim që ka ndaluar hyrjen për të huajt jashtë shtetit.

Një total prej 144 rastesh të reja u raportuan më 20 janar, tha Komisioni Kombëtar i Shëndetësisë të enjten, duke u përputhur me totalin e raportuar më 14 janar dhe duke shënuar numrin më të lartë të infeksioneve ditore që nga 1 marsi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco