Tragjedi në Mesdhe/ Mbytet anija me emigrantë, të paktën 43 viktima

Tragjedi në Mesdhe/ Mbytet anija me emigrantë, të paktën 43 viktima

20:15, 20/01/2021
A+ Aa A-

Organizata Botërore për Emigracionin bën me dije se 43 persona humbën jetën, pas mbytjes së një varke që transportonte emigrantë nga Afrika perëndimore në brigjet e Libisë.

Ndërko 10 të tjerë arritën të shpëtoheshin, ku sipas UNHCR kjo është tragjedia e parë me emigrantë që përgjak detin Mesdhe për vitin 2021.

Varka me emigrantë u largua nga qyteti i Zawya në verilindje të Libisë të martën, por disa orë më vonë ajo u përball me mot të keq dhe për këtë arsye motori i saj pësoi avari, për t’u përmbysur disa minuta më vonë.

Ekipet e shpëtimit arritën të nxjerrin nga uji 10 persona të cilat ishin nga Bregu i Fildishë, Nigeri, Gana dhe Gambia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco