Fjalimi i Biden si Presidenti i 46-të mes një mori krizash që kanë përfshirë SHBA

Fjalimi i Biden si Presidenti i 46-të mes një mori krizash që kanë përfshirë SHBA

18:49, 20/01/2021
A+ Aa A-

Joseph Robinette Biden Jr. dhe Kamala Devi Harris bënë betimin zyrtar në Kapitol, mes kujtimeve nga sulmi i dhunshëm i 6 janarit, në një kohë kur vendi po shkatërrohet nga pandemia vdekjeprurëse e Covid-19.

Joseph Robinette Biden Jr. u betua si presidenti i 46-të i Shteteve të Bashkuara të mërkurën, duke marrë detyrën në një moment krizash të thella ekonomike, shëndetësore dhe politike, me një premtim për të kërkuar unitet, pas katër vitesh të trazuara që shkatërroi indin e shoqërisë amerikane.

Me dorën e tij në një Bibël të trashë 12.7 cm që është në familjen e tij prej 128 vjetësh, Z. Biden lexoi betimin me 35 fjalë, duke u betuar për "ruajtjen, sigurinë dhe mbrojtjen e Kushtetutës" në një ceremoni të administruar nga Kryetari i Gjykatës John G. Roberts Jr, duke përfunduar procesin në 11:49 të paradites, 11 minuta para se autoriteti i presidencës të ndryshojë zyrtarisht.

Rituali i transferimit të pushtetit erdhi menjëherë pasi Kamala Devi Harris u betua si nënpresidente me dorën e saj në një Bibël që dikur i përkiste Thurgood Marshall, ikona e të drejtave civile, nën prezencën e gjyqtares Sonia Sotomayor, e Gjykatës Supreme.

Betimi i zonjës Harris, e bëri atë gruan me rangun më të lartë në historinë e Shteteve të Bashkuara dhe amerikanen e parë me ngjyrë dhe personin e parë me origjinë nga Azia Jugore që mban postin e dytë më të lartë të vendit.

Ceremonia u zhvillua në një ditë të ftohtë, të freskët por me diell, e cila solli fundin e presidencës së stuhishme dhe përçarëse katër-vjeçare të Donald J. Trump.

Në mënyrë karakteristike, Z. Trump edhe një herë sfidoi traditën duke lënë Uashington disa orë para betimit të pasardhësit të tij, në vend që të përballej me realitetin e humbjes së tij zgjedhore, megjithëse Mike Pence, nënkryetari i tij, mori pjesë në ceremoni.

Z. Trump fluturoi në Florida, ku ai planifikon të jetojë në pronën e tij Mar-a-Lago.

Por brenda disa ditësh, Senati do të hapë procesin e fajësimit të ish-presidentit me akuzën se ai nxiti një kryengritje duke inkurajuar turmën që sulmoi Kapitolin në 6 Janar, në një përpjekje për të ndaluar numërimin zyrtar të votave të Kolegjit Zgjedhor që ratifikonte humbjen e tij.

Ndryshe nga shumica e inaugurimeve të mbushura me gëzim dhe ndjenjën e një fillimi të ri, festimet në Ditën e 59-të të Inaugurimit të kombit, shërbyen për të ilustruar problemet e Amerikës.

Mes frikës nga dhuna e mëtejshme, Uashingtoni është shndërruar në një kamp të armatosur, me rreth 25,000 trupa të Gardës Kombëtare që u bashkuan me mijëra oficerë policie dhe një bllok i gjerë i qendrës së qytetit u bllokua.

Me pandeminë e koronavirusit ende të ndezur, amerikanëve u tha që të qëndronin larg, duke krijuar spektaklin e frikshëm të një presidenti të ri, që i drejtohej një Qendre Kombëtare kryesisht bosh, e mbushur jo me njerëz, por me flamuj që kishin për qëllim të përfaqësonin turmën që mungonte.

Shumë nga zakonet përuruese u hoqën për shkak të virusit, duke përfshirë një drekë me udhëheqësit e kongresit në Statuary Hall, paradën poshtë Pennsylvania Avenue dhe gjuajtja me topat në mbrëmjen gala, ku presidenti i ri dhe gruaja e tij pritet të kërcejnë si zakonisht.

Në vend të kësaj, Z. Biden do të zhvilloi një vizitë në njësitë ushtarake në Frontin Lindor të Kapitolit dhe më vonë do drejtohet drejt Shtëpisë së Bardhë, i shoqëruar nga të gjitha degët e ushtrisë, si dhe performacën e daulleve të bandës universitare nga Universiteti i Delaware dhe Universiteti Howard.

Pas kësaj, një "Paradë virtuale në të gjithë Amerikën" do të shfaqë pamje të transmetuara drejtpërdrejt nga 56 shtete dhe territore.

Për të simbolizuar temën e unitetit kombëtar Z. Biden ka kërkuar të bashkohet me tre ish-presidentë - Barack Obama, George W. Bush dhe Bill Clinton - për të vendosur një kurorë në ‘Varrin e Ushtarit të Panjohur’ në Varrezat Kombëtare të Arlington para paradës.

Ndërkohë, në vend të vallëzimit zyrtar, çiftet e para dhe të dytë të rinj, do të marrin pjesë në një program televiziv në mbrëmje, të drejtuar nga aktori Tom Hanks.

Biden planifikoi të nënshkruajë 17 urdhra ekzekutivë, memorandume dhe proklamata gjatë pasdites vonë, që synojnë përmbysjen e shumë prej elementeve kryesorë të administratës së fundit.

Ndër lëvizjet e tjera, ai planifikoi të lëshojë një mandat kombëtar për mbrojtjen e punëtorëve federalë dhe pronën federale, të kërkojë zgjatjen e një pauze dhe lehtësimin e huasë studentore, të bashkohet përsëri me marrëveshjen e klimës së Parisit, të pezullojë ndërtimin e murit me Meksikën të z. Trump, të heqë ndalimin e udhëtimit në vende të caktuara kryesisht myslimane, të mbështesi programin që lejon emigrantë të rinj të ardhur në vend në mënyrë të paligjshme, për të qëndruar në SHBA, të ndalojë diskriminimin nga qeveria federale bazuar në orientimin seksual ose identitetin gjinor, si dhe të vendosë një moratorium mbi qiranë e naftës dhe gazit natyror.

Rrallë ka ndodhur që një president i ri ka vendosur për të ndryshuar aq shumë punën e paraardhësit të tij në ditën e tij të parë në detyrë, por Z. Biden ishte i gatshëm të sinjalizonte një ndarje të pastër nga Z. Trump. Disa prej urdhrave ishin më shumë simbolikë sesa përmbajtjesorë dhe ndryshimi i qëndrueshëm do të kërkojë akoma ndërhyrje në legjislacion.

Për këtë qëllim, Z. Biden planifikoi të prezantojë të mërkurën një rregullim të ligjit të imigracionit, duke siguruar një rrugë drejt shtetësisë për 11 milion njerëz që jetojnë në SHBA në mënyrë të paligjshme, por që do të duhet të miratohet nga Kongresi, në atë që është e sigurt se do të jetë një debat i diskutueshëm.

Z. Biden shpresonte të përdorte ‘Fjalimin e tij Inaugurues’ për të marrë një pozicion krejt të ndryshëm nga paraardhësi i tij, i cili favorizonte provokimin ndaj pajtimit.

Ndërsa ai nuk donte ta përmendte zotin Trump me emër, ai synonte të fliste për nevojën për të vërtetën dhe pasojat e gënjeshtrave pas katër vjetësh në të cilat presidenti bëri dhjetëra mijëra deklarata të rreme ose mashtruese./ nytimes/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco