Kur nisin ceremonitë e inaugurimit të Joe Biden dhe Kamala Harris

Kur nisin ceremonitë e inaugurimit të Joe Biden dhe Kamala Harris

11:08, 20/01/2021
A+ Aa A-

Gjithçka që duhet të dini rreth inaugurimit të Biden Orari, transmetimi i drejtpërdrejtë dhe gjithçka tjetër për të ditur për inaugurimin e presidentit të 46-të të Shteteve të Bashkuara.

Joe Biden ka parë 13 presidentë të inagurohen gjatë jetës së tij, por betimi i tij do të duket shumë ndryshe. Mesditën e 20 janarit ndërsa Biden bën betimin për detyrën, ai nuk do të brohoritet nga mijëra dashamirës, të marshojë në një paradë ose të shoqërohet nga presidenti në largim. Përurimi i tij do të jetë një çështje e heshtur, duke reflektuar seriozitetin e kërcënimeve pas sulmit të 6 janarit në Kapitol dhe pandemisë që ka mbërthyer vendin.

Biden do ta bëjë betimin në Kapitol, i shoqëruar nga pjesëtarë të ushtrisë të distancuar dhe komiteti i tij përurues ka planifikuar një numër aktivitetesh virtuale. Këto aktivitete, që fillojnë në orën 10 të mëngjesit ET, do të transmetohen drejtpërdrejt në kanalet zyrtare të ekipit të Biden, do të transmetohen në shumë rrjete kabllore dhe do të gjenden në platforma të ndryshme të tjera si Tëitch dhe Facebook. Vox gjithashtu do të transmetojë ngjarjen.

Ende zyrtarët po i dekurajojnë njerëzit që të mos udhëtojnë për në Uashington DC për ceremoninë.

Sipas CNN, shqetësimet e përshkallëzuara të sigurisë e detyruan vetë Biden të ndryshonte planet e tij: Ai nuk do të marrë më trenin nga Wilmington, DE për në Uashington, DC, një udhëtim që në mënyrë të shkëlqyer bëri për vite me radhë kur shërbente në Senat.

Kryebashkiaku i DC, Muriel Boëser, guvernatori i Maryland Larry Hogan dhe guvernatori i Virginia Ralph Northam bashkërisht iu kërkuan amerikanëve që të mos hynin në DC për inaugurimin: "Për shkak të rrethanave unike që lidhen me inagurimin e 59-të presidencial, përfshirë kryengritjen e dhunshme të javës së kaluar, si dhe pandeminë e vazhdueshme dhe vdekjeprurëse të COVID-19, ne jemi duke ndërmarrë hapin e jashtëzakonshëm për të nxitur amerikanët që të mos vijnë në Uashington, DC dhe në vend të kësaj të marrin pjesë virtualisht.”

Presidenti Donald Trump e ka bërë të qartë se ai do të prishë traditën 152- vjeçare duke refuzuar të marrë pjesë në inaugurimin e pasardhësit të tij. Në mënyrë tipike, një president në ikje e fton presidentin e zgjedhur në Shtëpinë e Bardhë përpara ceremonisë së përurimit, por kjo gjithashtu nuk do të ndodhë. Në vend të kësaj, sipas NPR, Trump do të ketë një ceremoni ndarjeje mëngjesin e inaugurimit në Joint Base Andreës, pas së cilës ai priste të fluturonte direkt në shtëpinë e tij Mar-a-Lago në Florida.

Sidoqoftë, Nënpresidenti Mike Pence thuhet se planifikon të marrë pjesë në inaugurimin e Biden. Dhe në shenjë uniteti - tema inauguruese është "America e Bashkuar" - ish-Presidentët Barack Obama, George Ë. Bush dhe Bill Clinton do të shoqërojnë Biden dhe Zëvendës Presidenten e zgjedhur Kamala Harris për të vendosur një kurorë në Varrin e Ushtarit të Panjohur në Arlington Varrezat Kombëtare pak pasi Biden dhe Harris bëjnë betimin e detyrës.

I vetmi ish-president tjetër i gjallë që nuk do të jetë i pranishëm është Jimmy Carter, tani 96 vjeç, për herë të parë që nga inaugurimi i tij në 1977.

Ku t'i shikoni ceremoninë dhe ngjarjet përuruese?

Ka disa mënyra për të parë inaugurimin dhe ngjarjet e lidhura me të. Përveç transmetimit të drejtpërdrejtë të Vox, ju gjithashtu mund të shikoni në kanalet zyrtare të ekipit tëBiden si dhe në cilindo nga kanalet e tyre të mediave sociale: YouTube, Facebook, Tëitter dhe Twitch. Nëse e ndiqni nga televizori, ABC, CBS, CNN, NBC, MSNBC dhe PBS do ta transmetojnë atë drejtpërdrejt. Ka edhe më shumë mundësi shikimi.

Një përmbledhje e ceremonive të së mërkurës, 20 janar 2021.

Lamtumira e programuar e Presidentit në largim Donald Trump, rreth orës 8 të mëngjesit ET (Eastern Time). Image

Trump jo vetëm që do nuk do të marrë pjesë në inaugurimin e Biden, por ai do të mbajë një aktivitet të tijin në në bazën Joint Andreës në Maryland. CNN ka raportuar se Pence nuk pritet të bashkohet me Trump në këtë dërgim për arsye logjistike, megjithatë marrëdhënia është acaruar që kur Presidenti e fajësoi publikisht Pence që refuzoi të sfidonte votat elektorale të Biden - një pushtet të cilin Pence argumentoi se nuk e kishte.

Shërbimi virtual i lutjeve inauguruese presidenciale, rreth orës 10:00 të ET.

Dita e parë e Presidentit të zgjedhur Biden do të fillojë me një Shërbesë Lutje Përuruese Presidenciale Virtuale në Katedralen Kombëtare të Uashingtonit.

Ceremonitë inauguruese, mbulimi fillon në 10:30 të mëngjesit ET.

Në inaugurim do të dalë Lady Gaga që do të interpretojë himnin kombëtar, Jennifer Lopez me një performancë tradicionale dhe një lexim poezie nga Amanda Gorman, e cila kohët e fundit bëri historinë si laureatja e parë poete kombëtare e të rinjve.

Lutja do të drejtohet nga Leo J. O'Donovan, një prift katolik jezuit amerikan dhe bekimi nga Reverend Dr. Silvester Beaman, pastori i Kishës Episkopale të Metodistëve Afrikanë të Bethelit në Wilmington, Delaaare - të dy këta udhëheqës besimi janë miq prej kohësh të familjes Biden.

Biden do të bëjë betimin e tij tek Shefi i Drejtësisë John Roberts dhe Harris të sajin te gruaja e parë me ngjyrë që ulet në Gjykatën e Lartë, gjykatësja Sonia Sotomayor.

Ceremonitë pas inaugurimit.

Pas përurimit, Bidens, familja Harris, së bashku me Obama-t, Bush-ët dhe Clinton-ët do të vendosin kurora me lule në Varrezat Kombëtare të Arlington. Pastaj himni tradicional "Kalimi në amshim” që pasqyron transferimin e pushtetit tek një komandant i ri i përgjithshëm do të ndodhë në frontin lindor të ndërtesës së Kapitolit.

Biden më pas do të shoqërohet në Shtëpinë e Bardhë së bashku me secilën degë të ushtrisë. Në këtë pikë zakonisht do të kishte një paradë presidenciale; në vend të kësaj komiteti përurues ka planifikuar një paradë virtuale në të gjithë Amerikën.

“Celebrating America” 

Aktivitetet përuruese do të përfundojnë me një special "Celebrating America" të organizuar nga aktori Tom Hanks. Programi do të paraqesë gjithashtu amerikanë të zakonshëm si një shofer UPS, një fëmijë i cili mori ushqim dhe furnizime në komunitetin e tij, një edukatore dhe amerikanin e parë që bëri një vaksinë Covid-19.

"Konvertimi i orëve:

Image

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco