Greqi, mbi 6 mijë pleq rreth 85 vjeç janë vaksinuar deri tani, kërkesat në rritje

Greqi, mbi 6 mijë pleq rreth 85 vjeç janë vaksinuar deri tani, kërkesat në rritje

07:53, 19/01/2021
A+ Aa A-

Athinë - Numri i të moshuarve mbi moshën 85 vjeç që bënë vaksinën kundër koronavirusit shkoi të hënën mbi 6,000, ndërsa lista e takimeve për vaksinim nga njerëzit e kësaj grupmoshe arriti në 126,975.

Gjithashtu u njoftua të hënën që tani e tutje, bazuar në autorizimin e ndryshuar nga Pfizer / BioNTech, do të përdoret një dozë e gjashtë nga secila shishkë, duke lejuar që të administrohen më shumë vaksina.

Numri ditor i vdekjeve në Greqi nga Covid-19 ndërkohë ra nën 20 për herë të parë pas shumë javësh, të hënën, ndërsa infeksionet dhe intubimet e reja vazhdojnë të luhaten, megjithëse në një rënie, sipas autoriteteve shëndetësore.

Më konkretisht, 19 vdekje u raportuan të hënën përkundër 28 të dielën dhe 20 të shtunën, me vdekje totale që shkuan në 5,488.

Rastet e reja shkuan në 320 nga 237 një ditë më parë dhe 510 të shtunën, ndërsa 322 pacientë janë në kujdes intensiv, nga 320 që ishin të dielën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco