Bora zbardh shkretëtirën e Saharasë

Bora zbardh shkretëtirën e Saharasë

09:27, 18/01/2021
A+ Aa A-

Të gjithë ne, muajin Janar e përfytyrojmë të ftohtë, dhe që sjell ngrica në të gjithë botën, por kjo nuk është e njëjtë për shkretëtirën e Saharasë në Afrikë.

Por këtë vit, Saharaja është zbardhur dhe temperaturat në Arabinë Saudite kanë rënë në -2 gradë Celcius.

Këto imazhe me akull në dunat e rërës në Sahara sjellin një pamje tejet të pazakontë për këtë vend. Ndërsa në Arabinë Saudite, banorët mbushën shkretëtirën në rajonin e Aseer për të shijuar borën.

Shkretëtira e vogël e Algjerisë, Ain Sefra, e njohur ndryshe si Porta për në Shkretëtirë, është rreth 1 mijë metra mbi nivelin e detit dhe rrethohet nga Malet Altas. Ndërsa shkretëtira e Saharasë mbulon pjesën më të madhe të Afrikës Perëndimore dhe përgjatë viteve të fundit ka pësuar ndryshime të temperaturave dhe lagështi.

Ndonëse shumë e thatë sot, shkretëtira pritet të bëhet sërish e gjelbër rreth 15 mijë vjet më vonë

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco