Varianti i ri i koronavirusit godet kantonin më luksoz të Zvicrës

Varianti i ri i koronavirusit godet kantonin më luksoz të Zvicrës

07:35, 18/01/2021
A+ Aa A-

Zyrih -  Autoritetet shëndetësore të Zvicrës karantinuan të hënën dy hotele dhe mbyllën kurset ??e skive në vendpushimin luksoz në Shën Moritz në përpjekje për të frenuar një shpërthim të variantit të ri të koronavirusit shumë infektiv.

Kantoni lindor i Grisons i urdhëroi të gjithë të vishnin maska ??në qytetin prej 5,200 banorësh që krenohet si vendlindja e sporteve moderne të dimrit.  Testimi masiv i banorëve do të fillojë të martën.

 “Rreth një duzinë rastesh dihen aktualisht në dy hotele. Për të mbrojtur shëndetin e popullatës dhe të turistëve, Departamenti i Shëndetësisë ka bërë karantinën e dy hoteleve dhe ka urdhëruar teste për koronavirus për punonjësit dhe mysafirët e tyre,” tha kantoni në një deklaratë.

Nuk u dha kombësia e turistëve as u zbulua se cili variant i ri i koronavirusit ishte zbuluar.

Autoritetet nuk mund të kontaktoheshin menjëherë për informacion të mëtejshëm.

Tek i mbylli restorantet, baret, teatrot dhe vendet rekreative për të kufizuar përhapjen e sëmundjes, Zvicra i la hapur ashensorët e skive për sa kohë që ata mbanin regjime të rrepta për të mbrojtur shëndetin publik.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco