Një pacient me COVID pranohet në spital çdo 30 sekonda në Angli

Një pacient me COVID pranohet në spital çdo 30 sekonda në Angli

14:08, 17/01/2021
A+ Aa A-

Një pacient me COVID-19 po pranohet në një spital në Angli çdo 30 sekonda, ka paralajmëruar drejtuesi i NHS.
Shefi ekzekutiv i Shërbimit Shëndetësor të Kombit, Sir Simon Stevens, bëri zbulimin e trishtë ndërsa u paraqit në Andrew Marr Show =, për të nxjerrë në pah gjendjen në të cilën shërbimi është aktualisht.
'Faktet janë shumë të qarta dhe unë nuk do t'i vesh me sheqer. Spitalet janë nën presion ekstrem dhe stafi nën presion ekstrem,' shpjegoi ai.
Stevens shtoi:
Në mënyrë marramendëse, çdo 30 sekonda në të gjithë Anglinë, një pacient tjetër po pranohet në spital me koronavirus.
Më 12 janar, kishte një numër rekord i pranimeve në spitalin coronavirus, me 4,134 pacientë që kishin nevojë për trajtim vetëm në Angli.

Që nga e Premtja, 37,000 njerëz janë aktualisht me Covid-19 vetëm në spitale në Angli, numër që pritet të jetë shumë më i lartë sot, 17 janar.

Image
Me numrin e rasteve që vazhdojnë të rriten, pranimet në spital pritet të arrijnë kulmin brenda 10 ditëve të ardhshme, sipas zyrtarit kryesor mjekësor të Anglisë, Profesor Chris Witty.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco