Frika nga trazirat në Washington: Ndalohet një i armatosur e me 500 fishekë me vete pranë Kapitolit

Frika nga trazirat në Washington: Ndalohet një i armatosur e me 500 fishekë me vete pranë Kapitolit

09:00, 17/01/2021
A+ Aa A-

Autoritetet amerikane janë në gatishmëri disa ditë para betimit të Joe Biden dhe ndërsa demonstrata janë planifikuar në të gjitha shtetet amerikane nga mbështetësit e Donald Trump. I armatosur rëndë, ai u arrestua në Uashington ndërsa u përpoq të kalonte një nga disa pikat e kontrollit pranë Kapitolit, ku Joe Biden do të betohej si presidenti i ri i SHBA brenda pak ditësh, tha policia.

Weasley Allen Billerica , nga Virxhinia, u paraqit të premten në mbrëmje në pikën e kontrollit pranë Kapitol, duke iu referuar raportit të policisë që konfirmon informacionin CNN.

Policia gjeti një revole dhe më shumë se 500 plumba në zotërim të tij. Pas sulmit të 6 janarit në Kapitol nga mbështetësit e Trump, Washingtoni është kthyer në një kamp të fortifikuar me blloqe betoni dhe tela me gjemba ndërsa autoritetet kanë frikë nga trazirat e reja gjatë ceremonisë së betimit. Në rrethana normale, inaugurimi i presidentit të ri të SHBA është një mundësi për qindra mijëra amerikanë nga e gjithë Shtetet e Bashkuara të dynden në Washington për të marrë pjesë në ceremoni. Por këtë vit festimi do të jetë ndryshe: National Mall, Parku Kombëtar i Washingtonit, në këmbët e Kapitolit, do të mbyllet. Vetëm njerëzit me akreditim të veçantë do të lejohen të hyjnë në këtë zonë ku janë vendosur mijëra ushtarë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco