India fillon fushatën e vaksinimit më të madhe në botë

India fillon fushatën e vaksinimit më të madhe në botë

12:18, 16/01/2021
A+ Aa A-

 

NEw DELHI (Reuters) - Kryeministri Indian Modi do të nisë fushatën "më të madhe në botë" të vaksinimit të shtunën ndërsa një nga kombet më të populluara në botë përpiqet të vërë nën kontroll pandeminë COVID-19 duke filluar me dy vaksina të prodhuara në vend.

Ditën e parë, rreth 100 njerëz do të vaksinohen vullnetarisht në secilën prej 3,006 qendrave në vend, tha qeveria këtë javë, duke e quajtur atë fillimin e fushatës më të madhe të tillë në botë.

"Ky do të jetë programi më i madh i vaksinimit në botë që përfshin të gjithë gjatësinë dhe gjerësinë e vendit," tha zyra e Modi në një deklaratë këtë javë.

India, vendi më i populluar në botë pas Kinës, ka thënë se mund të mos ketë nevojë të vaksinojë të gjithë 1.35 miliardë njerëzit e saj për të krijuar imunitet në tufë. Akoma, mbulimi i madje gjysmës së popullsisë së tij do ta bëjë atë një nga programet më të mëdha të imunizimit në botë, edhe nëse vende si Shtetet e Bashkuara do të vaksinojnë çdo banor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco