Mediat amerikane: Trump do të publikojë dokumente sekrete

Mediat amerikane: Trump do të publikojë dokumente sekrete

10:46, 16/01/2021
A+ Aa A-

Fox News, një kanal televiziv amerikan, njoftoi se Presidenti i SHBA Donald Trump do të publikojë dokumente sekrete në një aksion të madh kundër kundërshtarëve të tij.

Siç është njoftuar nga gazetari Lou Dobbs, do të zbulohet se si Donald Trump, selia e tij presidenciale e zgjedhjeve, u monitorua gjatë zgjedhjeve të mëparshme, si dhe raportet nga Christopher Steele, një ish-agjent britanik i MI6, që nga kur lindi "Russiagate", dmth. përfshirë në zgjedhjet që fitoi Trump.

Dobbs publikoi informacionin në lidhje me zbulimin e dokumenteve nga "Obamagate", duke iu referuar John Solomon, kryeredaktori i "Just News" dhe bashkëpunëtori i Fox.

Siç tha Solomon, këto janë dokumente që "FBI u përpoq t'i fshehë nga publiku në katër vitet e fundit".

Solomon pretendon se Christopher Steele, në një bisedë me FBI, deklaroi se ai botoi raportet e tij se Rusia ishte e përfshirë në zgjedhjet Amerikane për të ndihmuar Hillary Clinton dhe largoi vëmendjen nga afera e botimit të postave elektronike të saj.

"Afera me përfshirjen e Rusisë u shpik për të mbrojtur Hillary Clinton nga botimi i mëtejshëm i çështjes së saj," tha Solomon.

Jevers gjithashtu deklaron se Trump do të falë disa të dënuar, do të lëshojë urdhra ekzekutivë, por gjithashtu ekziston mundësia e botimit të dokumenteve sekrete në lidhje me makinat e votimit Dominion, të cilat presidenti amerikan pretendoi se ishin një nga mënyrat kryesore për të manipuluar zgjedhjet.

Kujtojmë, "Obamagate" u krijua kur Donald Trump njoftoi se ish-qeveria e Barack Obama po krijonte skandale me bashkëpunëtorët e tij në mënyrë që të pengonte ardhjen e Trump në pushtet.

Afera e Hillary Clinton me postë elektronike kërkoi një hetim sepse gjoja ajo dërgoi një sasi të madhe informacioni potencialisht konfidencial përmes një adrese private, e cila u zbulua nga hetimi i Departamentit të Shtetit. FBI më vonë tha se nuk kishte prova të veprimtarisë kriminale.

Image

Image

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco