Biden në Twitter fillon nga zeroja, nuk trashëgon asnjë ndjekës nga Trump

Biden në Twitter fillon nga zeroja, nuk trashëgon asnjë ndjekës nga Trump

07:29, 16/01/2021
A+ Aa A-

Presidentit të zgjedhur amerikan Joe Biden i është dhënë në Twitter, profili i tij zyrtar presidencial, por ai është i detyruar ta fillojë atë pa asnjë ndjekës.

Ekipi i Biden është i pakënaqur nga ky vendim, i cili është ndryshe nga tranzicioni që bëri Barack Obama.

Profili i ri @PresElectBiden, do të shndërrohet në atë zyrtare @POTUS (Presidenti i Shteteve të Bashkuara) ditën e inaugurimit në 20 janar.

Në gjashtë orët e tij të para në internet, ky profil fitoi gati 400,000 ndjekës. Profili i vet Biden ka 24 milionë ndjekës.

Ekipi i tij ka regjistruar gjithashtu profile të reja - @FLOTUSBiden për zonjën e parë të ardhshme, Jill Biden dhe për herë të parë edhe @SecondGentleman, për burrin e zonjës Harris, z. Doug Emhoff.

'Fillim nga zeroja'

Donald Trump trashëgoi rreth 13 milionë ndjekës në profilin Potus kur u transferua tek ai nga z. Obama - por kjo nuk do të ndodhë këtë herë.

Ekipi i z. Biden u njoftua për këtë vendim më pak se një muaj më parë dhe iu tha se kjo do të nënkuptonte se “duhej të fillohej nga zeroja".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco