Gjoba, ligjvënësve amerikanë që refuzojnë të kalojnë përmes detektorëve të metalit

Gjoba, ligjvënësve amerikanë që refuzojnë të kalojnë përmes detektorëve të metalit

09:37, 14/01/2021
A+ Aa A-

Ligjbërësit amerikanë që refuzojnë të kalojnë nëpër detektorë metali të instaluar në Dhomën e Përfaqësuesve pas trazirave në Kapitol, javën e kaluar, do të gjobiten, tha Kryetarja Nancy Pelosi të mërkurën vonë.

Gjoba për shkeljen e parë do të jetë 5,000 dollarë dhe për të dytën, 10,000 dollarë, tha Pelosi në një deklaratë. Gjobat do të mbahen direkt nga pagat e anëtarëve.

"Është tragjike që kjo masë bëhet e nevojshme, por Dhoma e Shtëpisë së Popullit duhet dhe do të jetë e sigurt," tha Pelosi pasi njoftoi për këtë vendim.

Rregulla më të forta sigurie hynë në fuqi pasi një turmë mbështetësish të Presidentit Donald Trump hynë me dhunë në ndërtesë në 6 janar në  përpjekje për të ndaluar çertifikimin e Joe Biden si Presidenti i ardhshëm i SHBA.

Pesë persona vdiqën ditën e dhunës.

Detektorët e metaleve u instaluan në hyrjet e Shtëpisë së SHBA për herë të parë të martën si reagim pas trazirave.

Magnetometrat janë përdorur për vite në të gjitha hyrjet e vizitorëve dhe stafit në Kapitol dhe në shumë ndërtesa të tjera federal

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco