Klodian Rasha përsëritet në Belgjikë/ Vrasja e të riut nga policia, protesta të dhunshme në Bruksel

Klodian Rasha përsëritet në Belgjikë/ Vrasja e të riut nga policia, protesta të dhunshme në Bruksel

20:44, 13/01/2021
A+ Aa A-

Edhe pse kryetari i bashkisë Saint-Josse-ten-Noode, Emir Kir kishte dhënë vetëm leje për një demonstrim statik me 100 të pranishëm, afërsisht 500 njerëz u paraqitën për të kërkuar qartësi në lidhje me shkakun e vdekjes së të riut.

Fillimisht, demonstrata u zhvillua paqësisht, por rreth orës 4:00 pasdite shpërtheu një trazirë dhe disa njerëz filluan të hedhin gurë dhe fishekzjarre ndaj policisë, e cila përdori ujë për shpërndarjen e tyre. Organizatorët e demonstratës u përpoqën më kot të qetësonin njerëzit. Në ndërkohë, xhami i një makine policie u thye dhe zjarret e vegjël filluan në disa vende.

Grupe njerëzish gjithashtu përparuan deri në Place Liedts në Schaerbeek, ku thyen xhamat e stacionit të policisë. Është ende e paqartë nëse është bërë ndonjë arrestim ose nëse ndonjë person është plagosur.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco