Gjeneralët e Ushtrisë Amerikane dënojnë sulmin në Kapitol në një mesazh të rrallë për trupat ushtarake

Gjeneralët e Ushtrisë Amerikane dënojnë sulmin në Kapitol në një mesazh të rrallë për trupat ushtarake

14:44, 13/01/2021
A+ Aa A-

Shefat e Përbashkët të Shtabit të ushtrisë amerikane, udhëheqësit e uniformuar të degëve ushtarake, kanë dërguar një mesazh të rrallë për anëtarët e shërbimit duke thënë që trazirat e dhunshme javën e kaluar ishin një sulm ndaj procesit kushtetues të Amerikës dhe kundër ligjit.

Mesazhi i përbashkët të martën theu gati një javë heshtje nga udhëheqësit ushtarakë pas sulmit në Kapitol nga mbështetësit e Presidentit Donald Trump dërgoi ligjvënësit të fshiheshin dhe la pesë persona të vdekur.

Ndërsa një numër i anëtarëve të kabinetit Trump duke përfshirë sekretarin e përkohshëm të Mbrojtjes Chris Miller dënuan sulmet, gjenerali i lartë amerikan, Kryetari i Shefave të Përbashkët të Shtabit, Gjenerali Mark Milley, ishte i heshtur deri tani.

"Trazirat e dhunshme ... ishin si sulm i drejtpërdrejtë ndaj Kongresit të SHBA, ndërtesës së Kapitolit dhe procesit tonë Kushtetues," tha një memorandum i nënshkruar nga Gjeneral Milley.

Udhëheqësit ushtarakë thanë se Presidenti i zgjedhur Joe Biden do të inaugurohet në 20 Janar dhe do të bëhet komandanti i tyre i përgjithshëm, duke shtuar se anëtarët e forcave të armatosura ishin të detyruar të mbronin kushtetutën.

“Çdo akt për të prishur procesin kushtetues nuk është vetëm kundër traditave, vlerave dhe betimit tonë; është në kundërshtim me ligjin. ”

Mesazhi erdhi mes shqetësimeve që grupet e ekstremit të djathtë mbështetës të Trump, të cilët bastisën Kongresin për të ndaluar certifikimin e Biden si presidenti i ardhshëm, kanë mbështetës në forcat e armatosura dhe zbatimin e ligjit

Zyrtarët e Pentagonit u pyetën të hënën në lidhje me mundësinë e aktivistëve pro-Trump në Gardë dhe midis trupave të rregullta.

"Ne nuk i tolerojmë ekstremistët në radhët tona", tha zëdhënësi Jonathan Hoffman.

Zyrtarët amerikanë thanë se Milley nuk kishte komentuar mbi ngjarjet e javës së kaluar sepse ai donte të qëndronte jashtë politikës.

Në Twitter, kreu i forcave amerikane në Korenë e Jugut tha se ajo që ndodhi në Uashington, DC të Mërkurën ishte një "përpjekje për kryengritje ".

Ushtria i tha agjencisë së lajmeve Reuters të martën se po punonte me FBI për të parë nëse ndonjë sulmues ishin anëtarë të shërbimit aktual dhe me Shërbimin Sekret për të parë nëse ndonjë prej gati 10,000 trupave të Gardës Kombëtare që siguruan inaugurimin e Biden do të kishte nevojë për shqyrtim shtesë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco