Ndërron jetë miliarderi britanik, gjigandi i medias David Barkley

Ndërron jetë miliarderi britanik, gjigandi i medias David Barkley

14:06, 13/01/2021
A+ Aa A-

Miliarderi britanik David Barkley, i cili ndërtoi një perandori me vëllain e tij binjak, përfshirë edhe konservatorin Daily Telegraph, vdiq pas një sëmundje në moshën 87 vjeç.

Kryeministri britanik dhe ish-gazetari i Telegrafit, Boris Johnson, shprehu në Twitter "respektin dhe admirimin" e tij për David Barclay, i cili, siç tha ai, "shpëtoi një gazetë të madhe, krijoi mijëra vende pune në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar dhe besoi me pasion në pavarësinë e vendit atë që është e aftë të arrijë ”.

Me vëllain e tij binjak Fredrik, David Barkley ndërtoi një perandori të madhe që filloi me hotelet dhe u zgjerua për të përfshirë shitjen me pakicë dhe që nga viti 2004 në pronësi të grupit mediatik Telegrafi.

Në raportin e fundit mbi pasurinë më të madhe të Britanisë, botuar vitin e kaluar, Times vlerëson pasurinë e dy vëllezërve në shtatë miliardë paund (7.9 miliardë euro).

Përveç Telegrafit, të dy vëllezërit blenë të përditshmen "The European" në 1992, e cila u mbyll në 1998, dhe gjithashtu zotëronte gazetën Skoceze "The Scotsman", 1995-2005. vjet

Sipas Telegrafit, David Barkley pëlqente të lexonte shumë, ishte i fiksuar pas gazetave, biznesit, ekonomisë dhe politikës dhe gjithmonë thoshte se ai studioi "universitetin e jetës" pasi la shkollën si 14 vjeç, ashtu si vëllai i tij binjak.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco