Paralajmërojnë shkencëtarët: Na pret një e ardhme e kobshme, zhdukje masive dhe shkatërrim i klimës

Paralajmërojnë shkencëtarët: Na pret një e ardhme e kobshme, zhdukje masive dhe shkatërrim i klimës

12:30, 13/01/2021
A+ Aa A-

Planeti po përballet me një "të ardhme të kobshme të zhdukjes masive, rënies së shëndetit dhe trazirave të përçarjes së klimës" që kërcënojnë mbijetesën njerëzore për shkak të injorancës dhe mosveprimit, sipas një grupi ndërkombëtar të shkencëtarëve, të cilët paralajmërojnë se njerëzit ende nuk e kanë kuptuar urgjencën e biodiversiteti dhe krizat klimatike.

17 ekspertët, përfshirë Prof Paul Ehrlich nga Universiteti Stanford, autor i The Population Bomb, dhe shkencëtarë nga Meksika, Australia dhe SH.B.A., thonë se planeti është në një gjendje shumë më të keqe sesa shumica e njerëzve - madje edhe shkencëtarët - e kuptuan.

"Shkalla e kërcënimeve ndaj biosferës dhe të gjitha formave të saj të jetës - duke përfshirë njerëzimin - është në fakt aq e madhe sa është e vështirë të kapesh edhe për ekspertë të mirëinformuar", shkruajnë ata në një raport në Frontiers in Conservation Science i cili referon më shumë se 150 studime që detajojnë sfidat kryesore mjedisore të botës.

Raporti paralajmëron se migrimet masive të shkaktuara nga klima, më shumë pandemi dhe konflikte mbi burimet do të jenë të pashmangshme nëse nuk ndërmerren veprime urgjente.

"E jona nuk është një thirrje për t'u dorëzuar - ne synojmë t'u sigurojmë udhëheqësve një" dush të ftohtë "realist të gjendjes së planetit që është thelbësor për planifikimin për të shmangur një të ardhme të kobshme", shton ajo.

Ballafaqimi me madhësinë e problemit kërkon ndryshime të mëdha në kapitalizmin global, arsimin dhe barazinë, thotë gazeta. Këto përfshijnë heqjen e idesë së rritjes së përhershme ekonomike, çmimin e duhur të mjediseve të jashtme, ndalimin e përdorimit të lëndëve djegëse fosile, frenimin në lobimin e korporatave dhe fuqizimin e grave, argumentojnë studiuesit.

Raporti vjen muaj pasi bota dështoi të përmbushte një objektiv të vetëm të KB-së Aichi të Biodiversitetit, krijuar për të frenuar shkatërrimin e botës natyrore, hera e dytë radhazi qeveritë nuk kanë arritur të përmbushin qëllimet e tyre 10-vjeçare të biodiversitetit. Këtë javë një koalicion prej më shumë se 50 vendesh u zotua të mbrojë pothuajse një të tretën e planetit deri në 2030.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco