Me sëpatë në dorë për të thyer derën e parlamentit, arrestohet burri në Zelandën e Re

Me sëpatë në dorë për të thyer derën e parlamentit, arrestohet burri në Zelandën e Re

11:50, 13/01/2021
A+ Aa A-

CNN- Një burrë thyen dyert e përparme të xhamit të ndërtesës së Parlamentit të Zelandës së Re me një sëpatë herët në mëngjes të mërkurën, sipas autoriteteve në vend.

Oficerët e policisë u thirrën në vendin e ngjarjes në kryeqytetin Uellington dhe e arrestuan burrin pa incidente, tha një zëdhënës i policisë së Zelandës së Re.

"Njeriu shkaktoi disa dëmtime në panelet e qelqit por nuk u përpoq të hynte në ndërtesë," tha zëdhënësi.

31-vjeçari u paraqit në Gjykatën e Qarkut Uellington të Mërkurën në mëngjes për dëmtim të qëllimshëm dhe posedim të një arme sulmuese, tha zëdhënësi. Motivi i sulmit është i paqartë dhe policia nuk pranoi të komentojë më tej, duke përmendur çështjen gjyqësore në vazhdim.

Pas paraqitjes së tij në gjyq, burri u dorëzua në një njësi të shëndetit mendor dhe është parë nga një infermiere mjeko-ligjore dhe profesionist i shëndetit mendor, sipas bashkëpunëtorit të CNN, Radio Zelanda e Re (RNZ) . Ai është planifikuar të kthehet në gjykatë më 28 janar.

Hyrja e përparme, ku ndodhen panelet e thyera, do të mbyllet deri në një njoftim tjetër, dhe në vend të kësaj do të përdoret një hyrje e dytë me dyer gome, njoftoi RNZ.

Shërbimi Parlamentar, i cili mbikëqyr ndërtesat, tokat dhe administratën, tani po kryen një rishikim të plotë të sulmit - përfshirë nëse janë të nevojshme masa më të rrepta të sigurisë.

Kërcënimet ndaj Parlamentit të Zelandës së Re janë relativisht të rralla dhe ka siguri minimale rreth legjislaturës. Territoret janë të hapura për publikun - punonjësit e zyrave shpesh drekojnë në barin përpara ndërtesës dhe fëmijët luajnë në sheshin e lojërave aty pranë.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco