COVID: Makthi kthehet në Kinë - Rriten rastet ditore

COVID: Makthi kthehet në Kinë - Rriten rastet ditore

09:21, 13/01/2021
A+ Aa A-

Rritja më e madhe e rasteve të koronavirusit në pesë muajt e fundit dhe e njoftuar sot nga Ministria e Shëndetësisë e Kinës , pasi tre qytete janë vënë në bllokim, testet janë shumëfishuar dhe masat e ndryshme po merren për të parandaluar një valë të re pandemike në ekonominë e dytë më të madhe të botës.

Shumica e infeksioneve u raportuan pranë Pekinit, kryeqytetit, por Provinca Heilongjiang (në verilindje) gjithashtu pa një rritje të rasteve, sipas shifrave zyrtare.

Sipas ministrisë, një total prej 115 rastesh u identifikuan, nga 55 që ishin një vit më parë. 

Ky është numri më i lartë ditor që nga 30 korriku, kur kishte 127 infeksione.

Sipas të njëjtit burim, 107 infeksione ishin për shkak të transmetimit në komunitet.

 Hebei, krahina përreth Pekinit, regjistroi 90 nga këto raste, ndërsa Heilongjiang identifikoi 16.

Megjithëse numri i infeksioneve mbetet i vogël në lidhje me kulmin e pandemisë, në fillim të vitit 2020, autoritetet po marrin masa agresive për të parandaluar rrezikun e një vale të re infeksionesh në të gjithë vendin.

Numri i transportuesve asimptomatikë të SARS-CoV-2 të identifikuar (Pekini nuk i përfshin ato në raste të konfirmuara) ra në 38 nga 81 një ditë më parë.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, 784 pacientë me COVID-19 po trajtohen në spitalet kineze, 21 prej tyre në gjendje të rëndë deri në gjendje kritike.

Sipas raportit zyrtar, Kina deri më tani ka regjistruar 87,706 raste të SARS-CoV-2, nga të cilat 4,634 njerëz vdiqën për shkak të COVID-19.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco