'Ndrangheta': Italia përgatitet për gjyqin më të madh ndaj mafias në dekada

'Ndrangheta': Italia përgatitet për gjyqin më të madh ndaj mafias në dekada

07:17, 13/01/2021
A+ Aa A-

Qindra anëtarë të grupit mafioz më të fuqishëm italian do të përballen me drejtësinë në gjyqin më të madh ndaj krimit të organizuar në Itali për dekada.

355 mafiozët dhe zyrtarët e korruptuar të dyshuar u akuzuan pas një hetimi të gjatë mbi grupin e Ndrangheta-s, njofton BBC.

Më shumë se 900 dëshmitarë pritet të japin dëshmi dhe fleta e akuzës përfshin vrasje, trafik droge, zhvatje dhe pastrim parash.

Gjyqi fillon të mërkurën dhe pritet të zgjasë më shumë se dy vjet. Do të zhvillohet në një ndërtesë të modifikuar posaçërisht në rajonin jugor të Kalabrisë, e cila është në zemër të territorit të Ndrangheta-s.

Ndërtesa, më parë një Call Centre në qytetin e Lamezia Terme, është shndërruar në një sallë gjykate të fortifikuar për të krijuar hapësirë ??për qindra njerëz që mund të marrin pjesë në proces. Asnjë gjyq mafioz nuk është mbajtur në Itali në një shkallë të tillë që nga vitet 1980.

Kush janë të pandehurit?

Ndryshe nga gjyqi i mëparshëm, i cili filloi nga viti 1986 deri në 1992 dhe shënjestroi një numër të madh të familjeve të Cosa Nostra në Siçili, gjyqi i së mërkurës synon vetëm një grup, familjen Mancuso, e cila formon një seksion të fuqishëm të mafies së përhapur Ndrangheta.

Megjithëse Ndrangheta tani është më e madhe se Cosa Nostra, klani Mancuso thuhet se vepron kryesisht në provincën kalabreze të Vibo Valentia.

Gjatë një seance të fundit paragjyqësore u deshën më shumë se tre orë për të lexuar emrat e të pandehurve, raporton agjencia e lajmeve AFP. Ato përfshijnë politikanë, oficerë policie, nëpunës civilë si dhe anëtarë të dyshuar dhe bashkëpunëtorë të tyre.

Në foto: Prokurori i antimafias Nicola Gratteri./ar.sh/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco