Bombarduesit amerikanë fluturojnë mbi Gjirin Persik, japin ‘paralajmërim’ për Iranin

Bombarduesit amerikanë fluturojnë mbi Gjirin Persik, japin ‘paralajmërim’ për Iranin

09:20, 31/12/2020
A+ Aa A-

 

Dy aeroplanë bombardues strategjikë të Shteteve të Bashkuara fluturuan mbi Gjirin Persik të mërkurën për herë të dytë këtë muaj. Kjo shfaqje force që synon të parandalojë Iranin nga sulmet e objektivave amerikanë ose aleate në Lindjen e Mesme.

Fluturimet erdhën pasi një zyrtar i lartë ushtarak amerikan paralajmëroi se Irani po planifikon skenarë ‘komplekse’ të hakmarrjes për të marrë hak për vrasjen e gjeneralit Qasem Solemani, i cili vdiq më 3 janar.

Oficeri i lartë konfirmoi fluturimin e së mërkurës nga dy bombardues të Forcave Ajrore B-52 ‘Stratofortress’ dhe se këto fluturimet ishin në përgjigje të sinjaleve se Irani mund të planifikonte sulme kundër objektivave të aleatëve të SHBA-së në Irakun fqinj ose diku tjetër në rajon në ditët e ardhshme.

Veprimi vjen ndërkohë që President i zgjedhur Joe Biden përgatitet të marrë detyrën gjatë muajit janar. Oficeri i lartë tha se inteligjenca amerikane ka zbuluar shenjat e fundit të ‘kërcënimeve mjaft thelbësore’ nga Irani, dhe kjo përfshinte planifikimin për sulme të mundshme raketash kundër interesave të SHBA në Irak në lidhje me një vjetorin e vrasjes së Soleimani.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco