Turqia në shtetrrethim këtë fundjavë, ndërkohë që infektimi shënon rekorde

Turqia në shtetrrethim këtë fundjavë, ndërkohë që infektimi shënon rekorde

13:09, 05/12/2020
A+ Aa A-

Ankara  - Turqia ka hyrë në bllokimin e saj të parë këtë fundjavë që nga maji pasi infeksionet dhe vdekjet nga koronavirusi arritën rekorde në ditët e fundit.

Vendi me 83 milionë banorë të premten regjistroi 32,736 raste të reja, përfshirë ato asimptomatike, numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë në mars.

Numri i përgjithshëm i të vdekurve u rrit me 193 të premten, duke prekur një nivel rekord ditor të parë në fillim të kësaj jave, në 14,509.

Televizioni turk tregoi sheshe dhe rrugë kryesisht të zbrazëta të shtunën në qytetin më të madh Stamboll, në kryeqytetin Ankara dhe qytetin e tretë më të madh Izmir, me vetëm disa njerëz dhe automjete jashtë dhe rreth.

Ministri i Brendshëm Suleyman Soylu u citua të ketë thënë nga agjencia shtetërore e lajmeve Anadolu se shumica e njerëzve po u bindeshin rregullave të bllokimit.

Turqia tani renditet e katërta në të gjithë botën për numrin e rasteve të reja ditore, pas vetëm Shteteve të Bashkuara, Indisë dhe Brazilit - të gjitha vendet me popullsi shumë më të madhe se Turqia.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco