Kinë/ Diell artificial me energji bërthamore

Kinë/ Diell artificial me energji bërthamore

10:20, 05/12/2020
A+ Aa A-

Kina autorizoi “diellin artificial”, duke shënuar një hap të madh në aftësitë kërkimore të energjisë bërthamore të vendit. Reaktori HL-2M Tokamak është pajisja kërkimore eksperimentale e shkrirjes bërthamore më e madhe në shkallë vendi dhe shkencëtarët shpresojnë që pajisja potencialisht mund të zhbllokojë një burim të fuqishëm energjie të pastër.

Përdor një fushë të fuqishme magnetike për të shkrirë plazmën e nxehtë dhe mund të arrijë temperatura mbi 150 milion gradë Celsius – afërsisht dhjetë herë më e nxehtë se bërthama e diellit.I vendosur në provincën Sichuan, reaktori shpesh quhet një “diell artificial” për shkak të nxehtësisë dhe energjisë së madhe që prodhon.

“Zhvillimi i energjisë së shkrirjes bërthamore nuk është vetëm një mënyrë për të zgjidhur nevojat strategjike të Kinës për energji, por gjithashtu ka një domethënie të madhe për zhvillimin e qëndrueshëm të ardhshëm të energjisë dhe ekonomisë kombëtare të Kinës“, tha Gazeta e Popullit.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco