Trump urdhëron tërheqjen gati totale të trupave amerikane nga Somalia

Trump urdhëron tërheqjen gati totale të trupave amerikane nga Somalia

07:52, 05/12/2020
A+ Aa A-

Presidenti Donald Trump ka urdhëruar pothuajse të gjitha trupat amerikane të tërhiqen nga Somalia, thanë zyrtarët amerikanë të premten, pjesë e një tërheqje globale nga presidenti republikan para se të largohet nga detyra muajin e ardhshëm që do të shohë  gjithashtu edhe tërheqjen e forcave nga Afganistani dhe Iraku.

Shtetet e Bashkuara kanë rreth 700 trupa në Somali të përqendruara në ndihmën e forcave lokale për të mposhtur kryengritjen e lidhur me al-Kaidën al Shabaab. Misioni ka marrë pak vëmendje në Shtetet e Bashkuara, por është konsideruar një gur themeli i përpjekjeve globale të Pentagonit për të luftuar al Kaidën.

Në një deklaratë, Pentagoni u përpoq të minimizonte implikimet e një tërheqjeje që ekspertët kanë thënë se mund të minojnë sigurinë në Somali.

"Si një ndryshim në përqëndrimin e forcës, ky veprim nuk është një ndryshim në politikën e SHBA", tha Pentagoni.

"Sh.B.A do të ruajë aftësinë për të kryer operacione të shënjestruara kundër terrorizmit në Somali dhe për të mbledhur informacione dhe dhënë paralajmërime në lidhje me kërcënimet ndaj atdheut."

Shtetet e Bashkuara tashmë janë tërhequr nga qytetet e Somalisë Bossaso dhe Galkayo në fillim të këtij viti. Që nga muaji i kaluar, trupat amerikane ishin ende në qytetin jugor port të Kismayo, bazën ajrore Baledogle në rajonin e Shabelle të Poshtme dhe në kryeqytetin Mogadishu.

Një zyrtar amerikan i mbrojtjes, duke folur në kushte anonimiteti, tha se pothuajse të gjitha forcat amerikane do të largoheshin nga Somalia, megjithëse disa do të qëndronin në Mogadishu.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco