Studimi/ Si koronavirusi depërton në trurin e njeriut

Studimi/ Si koronavirusi depërton në trurin e njeriut

12:46, 01/12/2020
A+ Aa A-

Duket se koronavirusi nuk do të ndalet së befasuari. Duke qenë një virus krejtësisht i panjohur, me çdo hulumtim dhe studim të ri të kryer nga ekspertët, zbulohen simptoma të reja ose kushte të mundshme dhe efekte anësore, dhe megjithëse është ende e pamundur të nxirren përfundime 100%, ne jemi gjithnjë e më afër formësimit çfarë është i aftë të shkaktojë ky virus në trup.

Aq më tepër, që i erdhi radha trurit dhe kjo është për shkak se një studim i botuar këtë të hënë në revistën shkencore Nature Neuroscience, kryer nga një ekip studiuesish nga Charité - një nga spitalet më të mëdha universitare në Evropë që formon pjesë e Fakultetit të Mjekësisë të Universitetit të Lirë të Berlinit dhe Universitetit Humboldt të Berlinit, Gjermani - i udhëhequr nga Frank Heppner, kreu një autopsi në 33 pacientë që vdiqën nga covid-19, dhe arriti në përfundimin se SARS-CoV -2 mund të hyjë në trurin e njerëzve përmes hundës.

Sistemi nervor qendror është një nga më të prekurit është parë tek njerëzit e infektuar me COVID-19, me simptoma të shoqëruara me humbje të nuhatjes dhe shijes, dhimbje koke, lodhje dhe të përzier , si dhe simptoma ndikoi në sistemin e frymëmarrjes, por hulumtimet e fundit kanë konfirmuar praninë e ARN nga virusi në tru dhe lëngun cerebrospinal , por ende nuk është e qartë se ku hyn virusi dhe si shpërndahet në tru. Nivelet më të larta të ARN virale u gjetën në mukozën e nuhatjes, ku janë qelizat nervore dhe ndjenja e nuhatjes, sipas studimit.

Për të arritur në këto rezultate, hulumtimi u krye me mostra të trurit nga 22 burra dhe 11 gra, dhe nazofaringin e tyre (pjesa e sipërme e fytit prapa hundës) , një vend që mund të ishte burimi i parë i mundshëm i infeksionit dhe replikimi i covid19. Mosha mesatare e njerëzve të studiuar ishte rreth 71.6 vjet , dhe koha e kaluar nga fillimi i simptomave deri në vdekje ishte një mesatare prej 31 ditësh

Proteinat SARS-CoV-2 (ajo që lejon që gjenomi viral të lirohet brenda qelizës që të infektohet) u gjetën gjithashtu në lloje të caktuara të qelizave të mukozës së nuhatjes, ku virusi mund të përfitonte nga afërsia e indeve endoteliale dhe nervoze për të hyrë në tru.

"Sapo të jetë brenda mukozës së nuhatjes, virusi duket se përdor lidhjet neuroanatomike, të tilla si nervi i nuhatjes, për të arritur në tru", thotë Frank Heppner, bashkë-drejtor i kërkimit, në një deklaratë nga spitali Charité.

Në disa pacientë, kjo proteinë SARS-CoV-2 u gjet në qelizat që shprehin shënuesit e neuroneve. Po kështu, studiuesit nuk përjashtojnë që virusi gjithashtu mund të arrijë trurin përmes gjakut. Sidoqoftë, pasi kërkuan mbetjet e virusit në arteriet karotide të trembëdhjetë pacientëve, të cilat janë arteriet kryesore që furnizojnë trurin, ata gjetën vetëm njërën prej tyre.

Do të nevojiten më shumë autopsi, përfshirë një gamë të gjerë të mostrave për të identifikuar mekanizmat e saktë që ndërmjetësojnë hyrjen e virusit në tru dhe për të ekzaminuar portet e tjera të mundshme të hyrjes.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco